Aktualności 

(22) 569 99 99

Polski Komitet Olimpijski zaprasza na promocję albumu "Irena Szewińska" autorstwa Janusza Szewińskiego i Leszka Fidusiewicza. Uroczystość odbędzie się 25 października 2018 r. w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdańskie 4.

 

image001

Św. P. Irena Szewińska była członkiem Rady Naukowej naszego Instytutu w kadencji 2004-2007.

 

 

braczynZ głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Profesor dr hab. n. med. Barbary Raczyńskiej, z którą przez wiele lat mieliśmy zaszczyt pracować w Instytucie Sportu. Pani Profesor współtworzyła Zakład Fizjologii Żywienia w Instytucie Sportu i pracując tu uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. Była autorką wielu cennych publikacji naukowych. Będąc ekspertem do spraw żywienia w sporcie wyczynowym wniosła znaczący wkład w popularyzowanie wiedzy jako autor lub redaktor książek i artykułów, oraz wykładowca i współtwórca audycji telewizyjnych. Pani Profesor była pogodna, otwarta i życzliwa ludziom. Chętnie poświęcała czas innym, zawsze służyła pomocą i radą. Po zakończeniu pracy w Instytucie Sportu i przejściu do AWF w Białej Podlaskiej nadal interesowała się sprawami Instytutu. Byliśmy w stałym kontakcie, dzwoniliśmy do siebie, czasem spotykaliśmy się, zawsze było to dla nas przyjemnością. Ostatni raz Pani Profesor odwiedziła nas w Instytucie, w listopadzie ubiegłego roku, świętując z nami Jubileusz 40-lecia Instytutu Sportu. Kiedy dowiedzieliśmy się, że jest chora, mieliśmy nadzieję, że wyzdrowieje bo przecież dotychczas zawsze wygrywała walkę z chorobami. Żegnamy Panią Profesor z ogromnym smutkiem, pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Koleżanki i Koledzy z Instytutu Sportu - PIB 

6 września br. na Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się Konferencja Szkoleniowa - Nowoczesne Zajęcia SKS. To był dzień pełen atrakcji i niesamowitych wrażeń! 

Około godziny 10:00, Hala Gier Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie wypełniła się nauczycielami z całej Polski. Około 230 pasjonatów sportu postanowiło zjechać się do stolicy, aby rozwijać swoje umiejętności. Według zasady „chcieć to móc” byli z nami uczestnicy z najodleglejszych zakątków kraju - m.in. Pan Łukasz z Kołobrzegu i Pani Marta z Otmuchowa - brawo dla niestrudzonych podróżników!

Logo MNiSzW

 Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, jako wydawca anglojęzycznego czasopisma naukowego Biology of Sport otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Czasopismo Biology of Sport kierowane przez redaktora naczelnego dr Piotra Żmijewskiego otrzymało grant na realizację dwóch zadań tj:
1.Korekta językowa manuskryptów przyjętych do publikacji w Biology of Sport
2.Digitalizacja artykułów naukowych w otwartym dostępie przez sieć Internet czasopisma Biology of Sport

Zadania finansowane są w ramach umowy 690/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
Obecnie wskaźnik Impact Factor czasopisma wynosi 1.729 pkt.
Aby ułatwić autorom publikacje wyników badań oraz zapewnić udział uznanych recenzentów, Redakcja wykorzystuje elektroniczny system wspierający proces redakcyjny i wydawniczy.
Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy zapewnia nieodpłatny dostęp do treści czasopisma oraz dba o szerokie rozpowszechnienie artykułów w zasobach Internetu, w tym w bazie PubMed.
Publikacje Biology of Sport promowane są także poprzez media społecznościowe - Twitter <https://twitter.com/BiolSport>oraz Facebook <https://www.facebook.com/BiologyOfSport/>.

 

 

Powstanie Zakładu Fizjologii ściśle związane jest z osobą Pani prof. dr hab. Ireny Wojcieszak, która była jego organizatorem od podstaw i wieloletnim kierownikiem (1977-1990). Jej wielkie zaangażowanie w sprawy Zakładu i Instytutu, energia w działaniu i zapał w dążeniu do celów spowodowały, iż od początku istnienia do chwili obecnej stał się on jednym z wiodących zakładów, ogniskującym pracę badawczą i wdrożeniową Instytutu Sportu - PIB....

Z bezpłatnych zajęć sportowych w ramach Programu Ministerstwa Sportu i Turystyki – Szkolny Klub Sportowy korzysta obecnie ok. 300 000 uczniów w całej Polsce. Chcemy, by do SKS-owej społeczności dołączyli kolejni! 10 września 2018r. w Hali Kusocińskiego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyła się Konferencja Prasowa Programu Szkolny Klub Sportowy, która była podzielona na część sportową z  aktywnym uczestnictwem dzieci i młodzieży oraz briefing prasowy z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

image002.jpg

Irena Szewińska, największa lekkoatletka w dziejach polskiego sportu zmarła w Warszawie w wieku 72 lat. W karierze zdobyła 7 medali olimpijskich, była prezesem PKOL i aktywnym członkiem MKOl. Sięgnęła po 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale olimpijskie oraz 10 medali mistrzostw Europy i ustanowiła kilkanaście rekordów świata. Jako dziecko do Polski przyjechała z repatriantami ze Wschodu. Zamieszkała w Warszawie. W szkole jako wielki talent sprinterski została bohaterką stołecznych Czwartków Lekkoatletycznych. Startowała również w soku w dal. Gdy w skoku wzwyż pobiła rekord Polski Młodziczek gazety ogłosiły narodziny Wielkiej Gwiazdy. Przez cały okres sportowej kariery (1961-1980) reprezentowała barwy jednego klubu Polonii Warszawa. Ostatnie lata - pomimo walki z chorobą nowotworową – „Pani Irena” zawsze była gotowa do spotykania się z młodzieżą i wykonywania obowiązków, także tych honorowych. Pozostawiła męża, Janusza i dwóch synów oraz wnuki. Zgodnie z decyzją Prezesa PZLA Henryka Olszewskiego od 2019 roku w dniu 29 czerwca (lub dniu najbliższym daty) Zwiazek będzie organizował Memoriał jej imienia.

Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Ireny Szewińskiej rozpoczną się w czwartek, 5 lipca o godz. 14:45 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. (…)

Dziś odbyła się konferencja, podczas której Pan Witold Bańka – Minister Sportu i Turystyki, uroczyście inaugurował III edycję programu „KLUB”. Rządowy Program „KLUB” to innowacyjny model bezpośredniego wsparcia małych i średnich klubów sportowych, gdzie niejednokrotnie objawiają się sportowe talenty. Projekt cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, ponieważ nigdy wcześniej wsparcie nie trafiało bezpośrednio do klubów. Beneficjentami Programu są dzieci i młodzież do 18. roku życia. Dofinansowaniem objęte są: zakup sprzętu sportowego, organizacja obozu  oraz wynagrodzenie trenerów. W roku 2018, na Rządowy Program KLUB, Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy aż 40 mln zł.

Zapraszamy na konferencję prasową dotyczącą rządowego Programu "KLUB" z udziałem Witolda Bańki – Ministra Sportu i Turystyki. Instytut Sport – Państwowy Instytutu Badawczy oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo organizują wydarzenie poświęcone upowszechnianiu sportu. W wydarzeniu wezmą udział także Sławomir Szmal i Karol Bielecki.

Wydarzenie odbędzie się w dniu 20.06.2018 o godzinie 11.00 w Muzeum Gazownictwa.

 

Ikonografika

1 i 2 maja w strefie Silver stadionu Legii odbył się międzynarodowy kongres SCIENCE4FOOTBALL, wyjątkowa okazja do poznania najnowszych trendów w dziedzinie motoryki, prewencji i regeneracji, dietetyki i psychologii. Organizatorem wydarzenia, które przyciągnęło ekspertów z całego świata, była Fundacja Legia Soccer Schools.

Kongres uroczyście zainaugurowali wiceminister Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Müller, prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki oraz pełnomocnik zarządu Legii Warszawa Tomasz Zahorski.

Duże zainteresowanie na zakończenie pierwszego dnia wzbudził okrągły stół "Nowe Horyzonty", moderowany przez znanego dziennikarza sportowego Przemysława Iwańczyka. Za stołem miejsca zajęli dyrektor techniczny Legii Ivan Kepciji, prezes Animucki, prof. Wolfgang Schollhorn i wicedyrektor Instytutu Sportu dr Piotr Żmijewski. Paneliści dyskutowali o wpływie technologii i danych na kształt współczesnego futbolu. - Technologia przenika sport. My jako klub potrzebujemy coraz więcej informacji z wielu obszarów, które pomogą nam dostać się do grona 40 najlepszych drużyn w Europie - mówił Kepcija. Prezes Animucki zwrócił uwagę, że Ekstraklasa jako organizator rozgrywek w coraz większym stopniu udostępnia parametry statystyczne kibicom i przybliża obserwatorom mecz na poziomie analitycznym. Prof. Schollhorn i Piotr Źmijewski zaprezentowali, co ich zdaniem w największym stopniu składa się na sukces. - Przez poznanie cech biologicznych i badania genetyczne możemy dokładnie wiedzieć, czego potrzebuje w procesie treningowym dany zawodnik - mówił polski naukowiec.

 

Science4Football

 

Źródło: http://legia.com/aktualnosci/nauka-technologia-i-pilka-nozna-na-kongresie-science4football-58582

S4F

Pracownicy Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego wykładowcami na kongresie Science4football.

Fundacja Legia Soccer Schools organizuje kongres SCIENCE4FOOTBALL. To najsilniej obsadzona w Polsce konferencja z udziałem wiodących krajowych i międzynarodowych ekspertów. Wśród prelegentów pojawią się światowe autorytety w swoich dziedzinach, m.in. dr Tim Gabbett, konsultant FC Barcelony, Realu Madryt czy Manchesteru United, autor bestsellerów i praktyk Frans Bosch, dietetyk Benfiki Lizbona Diogo Ferreira, czy znany ze współpracy z Jurgenem Kloppem prof. dr Wolfgang Schöllhorn.

Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy reprezentują dr Piotr Żmijewski oraz dr Blair Crewther.

Tematyka kongresu koncentruje się wokół czterech filarów kluczowych dla współczesnych piłkarzy:
• dietetyce
• przygotowaniu motorycznym 
• prewencji i regeneracji 
• psychologii

Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka objął patronatem honorowym kongres SCIENCE4FOOTBALL

Więcej informacji o wydarzeniu pod linkiem: http://serwer1543882.home.pl/nowylss/science/

 

 

PARTNER Instytut SportuInstytut Sportu został partnerem Sports StartUp Project - tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym powodzeniem, zgłoszono ponad 40 projektów spośród, których wybrano finałową trójkę.

Konkurs ma na celu wspieranie innowacyjności w sporcie poprzez wybór najlepszych i najbardziej innowacyjnych projektów w branży.

Już wkrótce finaliści zaprezentują swoje projekty przed jury podczas specjalnie przygotowanego spotkania. Jury, w którego składzie znajduje się przedstawiciel Instytutu, wskaże ostatecznego zwycięzcę III edycji Sports StartUp Project. Już 22 marca 2018 r. XIV Gala Sportu i Biznesu - wtedy zostanie ogłoszony zwycięzca konkursu.

Sports StartUp Project 2018 to trzecia edycja pierwszego w Polsce konkursu dla startupów w branży sportowej.

Więcej informacji pod linkiem: http://www.sportbizforum.com/pl/sports-startup-project

W sali bankietowej Stadionu Olimpijskiego ogłoszono wyniki XXV Plebiscytu „Życia Akademickiego” oraz doceniono sportowców, trenerów i ludzi związanych z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Klubem Sportowym AZS-AWF Wrocław.
Dr Urszula Włodarczyk – dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego została laureatem nagrody dla zawodnika dwudziestopięciolecia AWF we Wrocławiu.

To dla uczelni niezwykle ważne wydarzenie mówiła dr Agnieszka Pisula - Lewandowska, prorektor ds. Studenckich i Sportu Akademickiego AWF we Wrocławiu. - Takie akcje jednoczą całe społeczeństwo akademickie. Jesteśmy razem, klub AZS AWF ma siedzibę u nas od 25 lat i mam nadzieję, że tak będziemy działać przez kolejne tyle. 

 

1 25lAWFWro

2 25lAWF Wro

fot. Tomasz Hołod / Gazeta Wrocławska

SPORTBIZ 2018 instytut2 1080x1080

Międzynarodowi eksperci, aktualne trendy w marketingu sportowym i sponsoringu, wiedza i umiejętności – już wkrótce Forum Sportu i Biznesu SPORTBIZ 2018. Centrum Olimpijskie PKOl w Warszawie 22 marca stanie się centrum polskiego sportu, integrując sponsorów sportu, organizacje, kluby i jednostki samorządowe, oraz wielu innych.

Nauka dla sportu – sport dla nauki to hasło przyświeca Instytutowi Sportu – Państwowemu Instytutowi Badawczemu w codziennej pracy. Partnerstwo w kongresie jest wyrazem potrzeby integracji świata sportu i biznesu oraz szansą na komercjalizację wyników badań naukowych i wsparcie rozwoju sportu w Polsce.

Wydarzenie obejmuje również Sports StartUp Project 2018, to trzecia edycja pierwszego w Polsce konkursu dla startupów w branży sportowej. Konkurs ma na celu wspieranie innowacyjności w sporcie, poprzez wybór najlepszych i najbardziej innowacyjnych projektów w branży

Więcej informacji: http://www.sportbizforum.com/pl/aktualnosci-sportbiz/251-instytut-sportu-dolacza-do-grona-partnerow-forum-sportu-i-biznesu-sportbiz

 

 


 

 

W 2018 roku Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy będzie pełnił rolę operatora krajowego programu Szkolnego Klubu Sportowego (SKS), który finansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Na realizację SKS Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy ponad 54,5 mln zł. Program umożliwi regularne zajęcia sportowe ok. 350 tys. uczniów w całej Polsce. Zajęcia będą prowadzone w ponad 11,5 tys. szkół przez ponad 15 tys. nauczycieli wychowania fizycznego - niemal co trzeci z nich jest uczestnikiem programu SKS. W bieżącym roku w naborze zgłosiły się 2 452 gminy co stanowi 98,5% wszystkich gmin w Polsce. Skala tego programu jest rekordowa.

Założenia Programu to: aktywizacja dzieci i młodzieży szkolnej, wsparcie kadr nauczycielskich prowadzących atrakcyjne zajęcia sportowe a także budowa systemu identyfikacji utalentowanych uczniów, którzy mogą zostać skierowani do sekcji sportowych.

1 SKS start

Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polska Fundacja Narodowa zapewniają szczególne wsparcie rozwoju kolejnych perspektywicznych zawodników. Program Team100 obejmuje już 200 zawodników, także uzdolnionych sportowców z niepełnosprawnościami.

Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy zapewni koordynację programu w tym obsługę beneficjentów dzięki innowacyjnemu systemowi informatycznemu. System umożliwi wsparcie, w każdym miejscu na świecie, w którym nasi sportowcy korzystają z Internetu.

View the embedded image gallery online at:
http://insp.pl/index.php/aktualnosci#sigProGalleria6257166068