Aktualności 

(22) 569 99 99

Prof Trzaskoma sepiaW pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia zmarł konsultant ds. naukowo-badawczych Zespołu Metodycznego dr hab. profesor nadzwyczajny Zbigniew Trzaskoma. Miał 69 lat.

Profesor był absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W 1975 roku uzyskał stopień doktora nauk wychowania fizycznego, a w 2004 roku doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej w zakresie teorii sportu. Profesor odbył staże na Uniwersytecie Karola w Pradze i Politechnice w Liverpoolu.

W latach 1983-2002 pracował w Zakładzie Biomechaniki Instytutu Sportu w Warszawie, będąc od 1996 roku jego kierownikiem. Od 2003 roku pracował w Wydziale Rehabilitacji, od 2005 roku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W kadencji 2005-2008 pełnił funkcję prodziekana ds. nauki Wydziału Rehabilitacji, a w kadencji 2008-2012 był prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

W 1977 roku ukończył w USA międzynarodowy kurs trenerski w łucznictwie. Posiadał również uprawnienia trenerskie w podnoszeniu ciężarów.

Przez kilkadziesiąt lat pracy zawodowej profesor przygotował blisko 150 prac naukowych. Publikował w renomowanych czasopismach naukowych - Acta of Bioengineering and Biomechanics, Biomedical Human Kinetics, Journal of Sports Sciences, Journal of Strength and Conditioning Research, Acta Physiologica Hungarica, Medical Science Monitor, BMC Musculoskeletal Disorders, Biology of Sport, Wychowanie Fizyczne i Sport, Sport Wyczynowy, Postępy Rehabiltacji. Wyniki jego badań wielokrotnie były cytowane przez krajowych i zagranicznych naukowców.

Podstawowym przedmiotem zainteresowań naukowych prof. Zbigniewa Trzaskomy były zagadnienia związane z pomiarem oraz zwiększaniem siły mięśniowej i mocy, a szczególnie z wykorzystaniem wiedzy o tych cechach zarówno w procesie treningowym sportowców wysokiej klasy, jak i usprawnianiu fizycznym osób poddanych procesowi rehabilitacji.

Prowadził badania podstawowe i diagnostyczno-wdrożeniowe z udziałem najlepszych polskich sportowców. Wyniki tych badań przedstawił między innymi w rozprawach habilitacyjnych: „Wykorzystanie trenażera wahadłowego w zwiększaniu możliwości siłowo-szybkościowych mięśni kończyn dolnych człowieka” (1994) oraz „Maksymalna siła mięśniowa i moc maksymalna kobiet i mężczyzn uprawiających sport wyczynowo” (2003).

Profesor nie ograniczał się do teorii sportu. Pracował jako trener kadry olimpijskiej w Polskim Związku Łuczniczym (1974-1983). Prowadzeni przez niego łucznicy i łuczniczki zdobyli w tym okresie pięć medali w mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy. Prowadził polskich łuczników podczas igrzysk olimpijskich w Montrealu (1976).

W latach 1999-2002 prowadził treningi w zakresie przygotowania fizycznego z kadrą narodową siatkarzy i siatkarek, a w latach 2003-2008 współpracował z czołowym polskim sprinterem oraz piłkarzem nożnym, który z powodzeniem wrócił do uprawiania sportu po skomplikowanym urazie stawu kolanowego.

Zbigniew Trzaskoma od wczesnej młodości uprawiał wyczynowo kulturystykę, podnoszenie ciężarów i jednocześnie łucznictwo, wcześniej grał w koszykówkę. Wielokrotnie ukończył Maraton Warszawski.

Z Zespołem Metodycznym współpracował od 2014 roku. Na stronie internetowej sport-olimpijski.pl nadal widnieją artykuły z wybitnymi pracami profesora.

 

W dniu 29 listopada 2017 odbyła się konferencja podsumowująca pierwszą edycję programu Szkolny Klub Sportowy, którego Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy jest operatorem krajowym. 

W spotkaniu wzięli udział operatorzy wojewódzcy programu SKS, a także zaproszeni goście. Pani Dyrektor dr Urszula Włodarczyk powitała przedstawicieli Ministerstwa Sportu: dyrektora Departamentu Sportu Dla Wszystkich - Dariusza Buzę oraz Marcina Brzychcego. 

W dniach 20-22.11.2017 r., w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale odbyła się Konferencja Trenerów Szkolenia Olimpijskiego i Paraolimpijskiego w sportach letnich. Na wstępie, Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, przywitał uczestników spotkania i przedstawił nowe wyzwania na 2018 rok.

Ponad 150 trenerów, szefów wyszkolenia, przedstawicieli MSiT, Instytutu Sportu – PIB oraz przedstawicieli świata nauk o sporcie miało okazję do wymiany doświadczeń, zdobycia nowej wiedzy, która pomoże przygotować reprezentację Polski do startów w IO i IP w stolicy Japonii. Uczestnicy konferencji wysłuchali między innymi panelu dyskusyjnego z udziałem wybitnych polskich trenerów (H. Olszewski, Z. Król, T. Kryk, P. Kowalski). Inne punkty Konferencji odnosiły się do periodyzacji treningu, suplementacji, regeneracji powysiłkowej, treningu siły i mocy, aklimatyzacji, antydopingu. Specjalny gość Konferencji, prof. Masamitsu Ito z Nippon Sport Science University, na dwa lata przed olimpiadą w Tokio, przybliżył różnice kulturowe i realia jakie czekają na naszych sportowców, omówił możliwości rekonesansu przedolimpijskiego na obiektach sportowych w Japonii. Na koniec swojego pobytu w Spale, Pan Ito przeprowadził warsztat umiejętności komunikacji jako przykładowy element programu ‘Coach Developer”, który wdrażany jest przez rząd Japonii, aby wesprzeć trenerów w przygotowaniach do IO i IP.

Wszystkie wystąpienia prelegentów podsumował Podsekretarz Stanu Jan Widera, który następnie podzielił się istotnymi informacjami na temat przygotowań MSiT do zawodów w Tokio.

View the embedded image gallery online at:
http://insp.pl/index.php/aktualnosci#sigProGalleria7c75da73ca


Projekt jest realizowany przez 18 państw Unii Europejskiej w celu zwiększenia wiedzy o potrzebach i możliwościach kwalifikacyjno-zawodowych w sektorze sportowym. W Polsce jest realizowany przez Instytut Sportu – PIB we współpracy z partnerami społecznymi. Podstawowym celem działań zespołu jest opracowanie i przedstawienie środowisku skutecznych rozwiązań w zakresie kwalifikacji i zatrudnienia w sektorze sportu oraz uznania i rozpoznawalności nadawanych kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej. Spotkanie otworzyła Pani dr hab. Jolanta Żyśko, przewodnicząca Rady. Przedstawiono bieżący stan realizacji projektu Omówiono materiały źródłowe, które posłużą do opracowania polskiej części raportu na temat sektora sportowego.
 
View the embedded image gallery online at:
http://insp.pl/index.php/aktualnosci#sigProGalleria75f000885d

W dniach 25-26.10.2017 Akademia Trenerska zorganizowała I z II części szkolenia- „Kierowanie rozwojem kadr szkoleniowych”.

Celem szkolenia jest profesjonalizacja kadr trenerskich i szkoleniowych poprzez przybliżenie problematyki nauczania dorosłych i wykorzystywania technik angażowania audytorium, konstruowania warsztatów dla innych trenerów. Uczestnicy szkolenia szukali odpowiedzi na takie pytania jak: Kim jest i jaką rolę pełni Coach Developer?, Jak kierować rozwojem innych  trenerów?

W licznie obsadzonych zawodach o Puchar Ministra Sportu i Turystyki wystartowali młodzi adepci kolarstwa. Zwycięzców nagrodziła dr Urszula Włodarczyk – Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego. Najlepsi zawodnicy spotkają się w Instytucie Sportu i tak jak zawodnicy kadr narodowych będą uczestniczyć w profesjonalnych badaniach diagnostycznych. Z pewnością wielu młodych kolarzy potwierdzi swój talent do sportu.

W dniu 26 września 2017 r., w Instytucie Sportu - Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się trzecie posiedzenie Sztabu Przygotowań Olimpijskich i Paraolimpijskich ds. Sportów Zimowych. Posiedzenie poświęcone było ocenie etapowych przygotowań reprezentacji Polski do startu w XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczang w 2018 r. ze szczególnym uwzględnieniem opieki medycznej, badań antydopingowych oraz naukowych badań wdrożeniowych.

Wrzesień stoi badaniami aerodynamicznymi. Po raz kolejny Instytut Sportu – Państwowy Instytutu Badawczy prowadzi badania technologiczne. Tym razem, dzięki kooperacji z Politechniką Warszawska, pracowaliśmy nad poprawą właściwości aerodynamicznych saneczek i układu zawodnik-saneczki. Walczymy o kolejne ułamki sekund dla reprezentacji Polski.

Pracownik Instytutu Sportu – PIB uczestniczył w konferencji „Global Coaches Conference 2017”, która raz na dwa lata gromadzi trenerów, naukowców, teoretyków, praktyków, przedstawicieli federacji, edukatorów, pracowników administracji oraz sportowców z całego świata. W tym roku ponad 350 przedstawicieli świata sportu spotkało się w Liverpool John Moores University, aby dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Piotr Marek reprezentował Instytut Sportu-PIB na konferencji otwierającej okres Estońskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Tematem przewodnim spotkania była rola trenerów sportu w społeczeństwie. Do Tallina zjechali przedstawiciele 29 państw. W konferencji udział wzięło blisko 200 osób. W śród zaproszonych gości byli przedstawiciele ministerstw, dyrektorzy ds. sportu państw członkowskich UE.

Polska Fundacja Narodowa wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki zaprezentowały program finansowania młodych perspektywicznych sportowców pn. Team100.
Z inicjatywy Ministra Sportu i Turystyki oraz dzięki Fundatorom Polskiej Fundacji Narodowej we współpracy z Instytutem Sportu został opracowany autorski projekt bezpośredniego wsparcia dla stu utalentowanych zawodników.
Zawodnikom życzymy sukcesów!


View the embedded image gallery online at:
http://insp.pl/index.php/aktualnosci#sigProGalleriac01697d5b3


Zdjęcia dzięki stronie https://msit.gov.pl

 

 

Czas szybko płynie. Wydawać by się mogło, że nasi panczeniści dopiero co zdobywali medale w Soczi, a już za parę miesięcy odbędą się kolejne zimowe Igrzyska, w Korei.  Dwójka naszych medalistów, Luiza Złotkowska  i Zbigniew Bródka, po wyjściowych badaniach w kwietniu ponownie pojawiła się w laboratorium wysiłkowym, aby na ergometrze zweryfikować rezultat  stosowanego  w międzyczasie treningu  wytrzymałościowego. Wyniki uzyskane w terminie obecnym wskazują na  wzrost wydolności tlenowej i całkowitej wytrzymałości  w odpowiedzi na zastosowane przez trenerów  środki treningowe.

View the embedded image gallery online at:
http://insp.pl/index.php/aktualnosci#sigProGalleria01262c4341

Jednocześnie kompleksowe badania wydolnościowe obejmujące wysiłki wytrzymałościowe i  próbę o charakterze beztlenowym  wykonywała po raz kolejny szeroka kadra juniorów łyżwiarstwa szybkiego, wśród których szukamy następców obecnych mistrzów.  W grupie tej są zawodnicy i zawodniczki  już odnoszący  sukcesy w zawodach juniorskich i młodzieżowych i są nadzieją polskiego łyżwiarstwa szybkiego na następne lata.

View the embedded image gallery online at:
http://insp.pl/index.php/aktualnosci#sigProGalleria2328b10b1e

Wszystkim badanym zawodnikom życzymy wielu sukcesów.