Aktualności 

(22) 569 99 99


Projekt jest realizowany przez 18 państw Unii Europejskiej w celu zwiększenia wiedzy o potrzebach i możliwościach kwalifikacyjno-zawodowych w sektorze sportowym. W Polsce jest realizowany przez Instytut Sportu – PIB we współpracy z partnerami społecznymi. Podstawowym celem działań zespołu jest opracowanie i przedstawienie środowisku skutecznych rozwiązań w zakresie kwalifikacji i zatrudnienia w sektorze sportu oraz uznania i rozpoznawalności nadawanych kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej. Spotkanie otworzyła Pani dr hab. Jolanta Żyśko, przewodnicząca Rady. Przedstawiono bieżący stan realizacji projektu Omówiono materiały źródłowe, które posłużą do opracowania polskiej części raportu na temat sektora sportowego.
 
View the embedded image gallery online at:
http://insp.pl/index.php/aktualnosci#sigProGalleria75f000885d

W dniach 25-26.10.2017 Akademia Trenerska zorganizowała I z II części szkolenia- „Kierowanie rozwojem kadr szkoleniowych”.

Celem szkolenia jest profesjonalizacja kadr trenerskich i szkoleniowych poprzez przybliżenie problematyki nauczania dorosłych i wykorzystywania technik angażowania audytorium, konstruowania warsztatów dla innych trenerów. Uczestnicy szkolenia szukali odpowiedzi na takie pytania jak: Kim jest i jaką rolę pełni Coach Developer?, Jak kierować rozwojem innych  trenerów?

W licznie obsadzonych zawodach o Puchar Ministra Sportu i Turystyki wystartowali młodzi adepci kolarstwa. Zwycięzców nagrodziła dr Urszula Włodarczyk – Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego. Najlepsi zawodnicy spotkają się w Instytucie Sportu i tak jak zawodnicy kadr narodowych będą uczestniczyć w profesjonalnych badaniach diagnostycznych. Z pewnością wielu młodych kolarzy potwierdzi swój talent do sportu.

W dniu 26 września 2017 r., w Instytucie Sportu - Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się trzecie posiedzenie Sztabu Przygotowań Olimpijskich i Paraolimpijskich ds. Sportów Zimowych. Posiedzenie poświęcone było ocenie etapowych przygotowań reprezentacji Polski do startu w XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczang w 2018 r. ze szczególnym uwzględnieniem opieki medycznej, badań antydopingowych oraz naukowych badań wdrożeniowych.

Wrzesień stoi badaniami aerodynamicznymi. Po raz kolejny Instytut Sportu – Państwowy Instytutu Badawczy prowadzi badania technologiczne. Tym razem, dzięki kooperacji z Politechniką Warszawska, pracowaliśmy nad poprawą właściwości aerodynamicznych saneczek i układu zawodnik-saneczki. Walczymy o kolejne ułamki sekund dla reprezentacji Polski.

Pracownik Instytutu Sportu – PIB uczestniczył w konferencji „Global Coaches Conference 2017”, która raz na dwa lata gromadzi trenerów, naukowców, teoretyków, praktyków, przedstawicieli federacji, edukatorów, pracowników administracji oraz sportowców z całego świata. W tym roku ponad 350 przedstawicieli świata sportu spotkało się w Liverpool John Moores University, aby dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami.

Piotr Marek reprezentował Instytut Sportu-PIB na konferencji otwierającej okres Estońskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Tematem przewodnim spotkania była rola trenerów sportu w społeczeństwie. Do Tallina zjechali przedstawiciele 29 państw. W konferencji udział wzięło blisko 200 osób. W śród zaproszonych gości byli przedstawiciele ministerstw, dyrektorzy ds. sportu państw członkowskich UE.

Polska Fundacja Narodowa wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki zaprezentowały program finansowania młodych perspektywicznych sportowców pn. Team100.
Z inicjatywy Ministra Sportu i Turystyki oraz dzięki Fundatorom Polskiej Fundacji Narodowej we współpracy z Instytutem Sportu został opracowany autorski projekt bezpośredniego wsparcia dla stu utalentowanych zawodników.
Zawodnikom życzymy sukcesów!


View the embedded image gallery online at:
http://insp.pl/index.php/aktualnosci#sigProGalleriac01697d5b3


Zdjęcia dzięki stronie https://msit.gov.pl

 

 

Czas szybko płynie. Wydawać by się mogło, że nasi panczeniści dopiero co zdobywali medale w Soczi, a już za parę miesięcy odbędą się kolejne zimowe Igrzyska, w Korei.  Dwójka naszych medalistów, Luiza Złotkowska  i Zbigniew Bródka, po wyjściowych badaniach w kwietniu ponownie pojawiła się w laboratorium wysiłkowym, aby na ergometrze zweryfikować rezultat  stosowanego  w międzyczasie treningu  wytrzymałościowego. Wyniki uzyskane w terminie obecnym wskazują na  wzrost wydolności tlenowej i całkowitej wytrzymałości  w odpowiedzi na zastosowane przez trenerów  środki treningowe.

View the embedded image gallery online at:
http://insp.pl/index.php/aktualnosci#sigProGalleria01262c4341

Jednocześnie kompleksowe badania wydolnościowe obejmujące wysiłki wytrzymałościowe i  próbę o charakterze beztlenowym  wykonywała po raz kolejny szeroka kadra juniorów łyżwiarstwa szybkiego, wśród których szukamy następców obecnych mistrzów.  W grupie tej są zawodnicy i zawodniczki  już odnoszący  sukcesy w zawodach juniorskich i młodzieżowych i są nadzieją polskiego łyżwiarstwa szybkiego na następne lata.

View the embedded image gallery online at:
http://insp.pl/index.php/aktualnosci#sigProGalleria2328b10b1e

Wszystkim badanym zawodnikom życzymy wielu sukcesów.

 

 

Kolejne posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Sportu - PIB odbyło się we czwartek. Pod przewodnictwem prof. dr hab. Józefa Langforta Rada Naukowa uchwaliła nowy Statut Instytutu i przyjęła wiele ważnych uchwał. Pani Dyrektor Instytutu Sportu - PIB dr Urszula Włodarczyk zaprezentowała ambitny plan działalności Instytutu Sportu - PIB na rok 2017, który został jednogłośnie przyjęty przez Radę.

W dniu 23 maja 2017, w Instytucie Sportu – PIB w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Rady ds. Kompetencji Sektora Sportowego. Prace Rady odbywają się w ramach projektu pt. European Sector Skills Alliance for Sport (ESSA-Sport), który jest realizowany przez 18 państw Unii Europejskiej w celu zwiększenia wiedzy o potrzebach i możliwościach kwalifikacyjno-zawodowych w sektorze sportowym. Udział wzięło ponad 30-tu przedstawicieli różnych środowisk sektora kultury fizycznej.

Od poniedziałku do środy w Spale odbywa się wyjątkowe wydarzenie. W Centralnym Ośrodku Sportu spotykają się sztaby szkoleniowe, przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz pracownicy Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego i zaproszeni wykładowcy. Podczas Konferencji Szkolenia Olimpijskiego przedstawiciele Instytutu Sportu – PIB przedstawiają zagadnienia poświęcone zbliżającym się XXIII Zimowym Igrzyskom Olimpijskim w Pyeongchang.

W środę w Instytucie Sportu – Państwowym Instytucie Badawczym odbyło się spotkanie Podsekretarza Stanu Pana Jana Widery oraz władz Instytutu Sportu – PIB i Polskiego Związku Kolarskiego. Wydarzenie zwieńczone zostało podpisaniem listu intencyjnego dotyczącego porozumienia o rozszerzeniu współpracy pomiędzy Instytutem Sportu – PIB a Polskim Związkiem Kolarskim. Z uwagi na wieloletnie i owocne wspólne działania, strony postanawiały rozszerzyć swoją współpracę poprzez określenie głównych obszarów badawczych, a także przygotowanie indykatywnego planu prac badawczo – rozwojowych, przeprowadzanie wspólnych projektów i badań w okresie przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

W dniach 23-24 marca w Berlinie spotkali się przedstawiciele sektora sportu i rekreacji, aby podsumować 18 miesięczny okres, w którym państwa Unii Europejskiej prowadziły dialog społeczny nad kształtem i przyszłością sektora sportowego. Instytut Sportu-PIB był partnerem społecznym w prowadzonym dialogu. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 19 państw reprezentujących pracodawców, pracowników, instytucje szkolące i certyfikujące oraz związki zawodowe pracowników sektora sport.