20-letni zawodnik wygrał konkurencję omnium na mistrzostwach świata w kolarstwie torowym rozegranych w holenderskim Apeldoorn.

Wychowanek klubu Cartusia Kartuzy stoczył pasjonującą walkę o złoto. Po pierwszej konkurencji kolarskiego wieloboju – scratchu – był 11. W wyścigu na tempo zajął drugą pozycję, w eliminatorze – pierwszą. Do wyścigu punktowego przystępował z pierwszej pozycji zajmowanej razem z Włochem Simone Consonnim. Sytuacja w tej konkurencji co chwila się zmieniała, była pełna dramatów, ale Sajnok ostatecznie zapewnił sobie złoto, zachowując najwięcej sił na ostatnie kilometry. Polak wygrał Polak wygrał gromadząc 111 punktów, o cztery mniej miał Holender Willem van Schip, siedem mniej Consonni

To największy sukces zawodnika, który od czerwca ubiegłego roku jest uczestnikiem ministerialnego programu Team 100. Wybrany został dzięki wcześniejszym sukcesom w kategorii juniorów i zwycięstwie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w omnium w sezonie 2016/17.

Szymon Sajnok od tego roku jeździ w polskiej zawodowej grupie CCC Sprandi Polkowice. Startuje także w wyścigach szosowych, ale traktuje je głównie jako element przygotowań do występów na torze. Sportowym celem dla mistrza świata jest walka o medal na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku.

W Apeldoorn startowali inni beneficjenci programu Team 100. Najlepiej wypadli - Mateusz Rudyk był piąty w sprincie i Justyna Kaczkowska, piąta w wyścigu 3 km na dochodzenie.

DXZHsX1X4AUqgEg