Z bezpłatnych zajęć sportowych w ramach Programu Ministerstwa Sportu i Turystyki – Szkolny Klub Sportowy korzysta obecnie ok. 300 000 uczniów w całej Polsce. Chcemy, by do SKS-owej społeczności dołączyli kolejni! 10 września 2018r. w Hali Kusocińskiego Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyła się Konferencja Prasowa Programu Szkolny Klub Sportowy, która była podzielona na część sportową z  aktywnym uczestnictwem dzieci i młodzieży oraz briefing prasowy z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

– Sport nie tylko kształtuje ciało, ale i osobowość. Dziękuję Wam, że chce Wam się chcieć, że chcecie brać udział w dodatkowych zajęciach sportowych, ponieważ to jest to, co będzie wzmacniało nasze całe państwo i Was w przyszłości – mówił premier Mateusz Morawiecki do młodych sportowców.

O programie

Podstawowym celem Programu Ministerstwa Sportu i Turystyki, reaktywowanego w 2017 r. przez ministra Witolda Bańkę, jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Pozalekcyjne zajęcia sportowe w ramach Programu SKS są prowadzone w  różnorodnych i nowoczesnych formach. SKS-y odbywają się dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć.

– Od 2016 r. sukcesywnie tworzymy fundamenty sportu powszechnego, których istotną częścią jest Program SKS. Szkolny Klub Sportowy obok Rządowego Programu KLUB i Narodowej Bazy Talentów leży u podstaw spójnej piramidy szkoleniowej. Wkrótce uruchomimy, uzupełniający je, unikatowy Program SKAUT, kolejny ważny element budowania długofalowej strategii rozwoju polskiego sportu – mówi Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki.

W tym roku w zajęciach realizowanych w ramach #programSKS uczestniczy ok. 300 000 dzieci i młodzieży z prawie 10 000 szkół. Programem objęto aż 100% powiatów i 93% gmin z całej Polski!  Na stronie www.szkolnyklubsportowy.pl w zakładce „SKS w Twojej okolicy” jest możliwość sprawdzenia, które szkoły biorą udział w Programie.

Badania i rozwój

Rolę operatora krajowego pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.

– Nasze wieloletnie doświadczenie wykorzystujemy m. in. przy ocenie poziomu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Zajmujemy się też badaniami postawy i masy ciała – a Program SKS zwiększa ich efektywność. Pracujemy nad mobilną aplikacją dla dzieci i młodzieży. Znajdą się w niej treści edukacyjne, m.in. zachęcające do zdrowego stylu życia, ukazane w nowoczesny i atrakcyjny sposób – podsumowała Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego, dr Urszula Włodarczyk.

Program wspiera PKN Orlen. Budujemy SKS-ową społeczność!

– O pozytywnym postrzeganiu firmy świadczą nie tylko wyniki finansowe, ale także podejmowane przez nią działania prospołeczne. Jako koncern narodowy chcemy wspierać aktywności ważne dla Polaków, bo większość to nasi klienci. Stąd nasze zaangażowanie w rozwój sportu na różnych poziomach, od amatorskiego do zawodowego. Mając świadomość, że aby zostać mistrzem olimpijskim trzeba pracę rozpocząć od najmłodszych lat, aktywnie wspieramy program SKS. I traktujemy to jako naszą inwestycję w rozwój sportowych talentów – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN S.A.

Szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie http://www.szkolnyklubsportowy.pl

 

 

Źródło: strona Ministerstwa Sportu i Turystyki, gdzie jest również więcej zdjęć: https://msit.gov.pl/pl/aktualnosci/7890,Po-wakacyjnej-przerwie-wracamy-na-sportowe-boiska-konferencja-Programu-Szkolny-K.html