Ze smutkiem zawiadamiamy, że w ubiegłym tygodniu, 20 marca, zmarła nasza Koleżanka mgr Janina Starczewska-Czapowska, dla wszystkich nas Janeczka. Pracę, którą w Instytucie Sportu rozpoczęła w 1977 bardzo ceniła i lubiła nadzwyczaj. Jak często powtarzała, zawsze, z naciskiem na zawsze, przychodziła do pracy z przyjemnością. Z przyjemnością, ale też z wielkim zaangażowaniem, prowadziła testy wysiłkowe u zawodników różnych dyscyplin sportu i co trudno sobie wyobrazić, bo była drobną kobietą, także u zapaśników i judoków. Było to ważne i trudne, gdyż miało to miejsce w okresie największych sukcesów w tych dwóch dyscyplinach sportu, kiedy to zawodnicy zdobywali złote i srebrne medale na Igrzyskach Olimpijskich.

Pracując w Instytucie Sportu Janeczka specjalizowała się w fizjologii wysiłku, ale pozostała też botanikiem nie tylko z wyksztalcenia ale i z zamiłowania. W instytutowym, czteroosobowym, pokoju zawsze było dużo zielni, w tym dorodnych paproci. Miały nam oczyszczać i jonizować powietrza, nie mogło ich więc zabraknąć.

Do naszego zakładowego życia wnosiła swoje pasje, a miała ich wiele. Kochała muzykę klasyczną, a zwłaszcza dzieła Mozarta. Nade wszystko lubiła opery - „Tosca” Pucciniego należała do jednej z ulubionych oper. Ceniła też sobie balet, w szczególności rosyjski balet klasyczny. Dzięki Janeczce wiedzieliśmy czego i gdzie aktualnie w Polsce warto posłuchać lub zobaczyć i w czyim wykonaniu. Cieszyła się każdym nowym talentem, który pojawiał się na polskiej scenie muzycznej. Była też niezastąpionym przewodnikiem po wystawach, zwłaszcza malarstwa.

Nasza Pani Profesor, jak zwykliśmy mówić o Profesor Irenie Wojcieszak, gdy dowiedziała się o śmierci Janeczki z głębokim smutkiem i żalem powiedziała „ nie mam słów aby wyrazić jak Janeczka była mi bliska, jak była mi oddana, jakim była dobrym człowiekiem”. Czy można o człowieku powiedzieć piękniej!

Żegnamy Janeczkę ze smutkiem, nie zapomnimy Jej życzliwości, którą nas obdarzała. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci!

Przyjaciele, Koleżanki i Koledzy z Instytutu Sportu-PIB