W dniach 23-24 marca w Berlinie spotkali się przedstawiciele sektora sportu i rekreacji, aby podsumować 18 miesięczny okres, w którym państwa Unii Europejskiej prowadziły dialog społeczny nad kształtem i przyszłością sektora sportowego. Instytut Sportu-PIB był partnerem społecznym w prowadzonym dialogu. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 19 państw reprezentujących pracodawców, pracowników, instytucje szkolące i certyfikujące oraz związki zawodowe pracowników sektora sport.

Unia Europejska wspiera rosnącą profesjonalizację sektora sportowego w dziedzinach takich jak uznawalność i rozpoznawalność kwalifikacji, umowy o pracę, zdrowie i bezpieczeństwa. W tej wspólnej sprawie środowisko reprezentujące sport dąży do określenia barier i trudności w zatrudnianiu w sporcie i rekreacji. Głównym celem prowadzonych prac było wypracowanie rekomendacji dotyczących tego, jak można przezwyciężyć te bariery, które delegaci poszczególnych państw podnosili. Wskazywano na niejednoznaczne dokumenty potwierdzające kwalifikacje, brak zgody na akceptowanie kwalifikacji przez niektóre państwa, przezwyciężanie trudności związanych ze współpracą pomiędzy państwami, ale również między organizacjami reprezentującymi pracowników, pracodawców oraz międzynarodowe organizacje sportowe. Zwrócono uwagę na niestabilność pracy i brak umów gwarantujących prawa dla grupy zawodów w sektorze sportowym. Sportowcy zawodowi są często niezadowoleni przez niestabilność lub - w niektórych przypadkach – nawet brak odpowiednich umów o pracę choć sytuacja różni się wśród sportów i państw. Zwrócono uwagę na niewystarczające rozwiązania, które mogą zapewnić rozwijanie podwójnej kariery zawodnikom (dual careers).

Pracodawcy wskazali trudności z zatrudnieniem pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami - niedobór umiejętności i niedopasowanie. Podkreślono, że należy wytyczyć nowe programy nauczania odpowiednie do zapotrzebowania na rynku pracy. Notuje się niewystarczające powiązanie nabywanych przez zawodników i trenerów kwalifikacji, dokumentów potwierdzających ich przydatność i nabyte umiejętności a z drugiej strony aktywność fizyczna jest wskazywana jako kierunek, w którym państwa UE powinny zmierzać.
Więcej informacji na temat dialogu społecznego na stronie http://www.uni-europa.org.