Otwarcie projektu „Sportowa Przygoda z Detektywem Zdrówko” miało wyjątkowy charakter i odbyło się z udziałem Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka, Dyrektora Instytutu Sportu - PIB Rafała Kubackiego sportowych gwiazd Marii Andrejczyk, Igi Baumgart-Witan oraz wspaniałych zawodników Ilony Zaishliuk, Kuby Stankiewicza, Macieja Serafina, Mariusza Szarawary, Michała Podlaskigo, Kingi Grzyb, Kingi Jakubowsiej, Kacpra Zahorskiego i Krystiana Zagożdzyna.

Jest to akcja edukacyjna programu Szkolny Klub Sportowy, która została przygotowana przez Zespół Projektów i Zakład Fizjologii Żywienia i Dietetyki Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.

Przedsięwzięcie przedstawia tematykę zdrowia i sportu w formie komiksów oraz quizów, które będą pojawiały się cyklicznie. Całość rozpoczynamy od działań informacyjnych o szkodliwości spożywania "energetyków" przez dzieci i młodzież. Z tej okazji Ministerstwo Sportu i Turystyki wydało komiks „Sportowa przygoda z Detektywem Zdrówko”, który trafi do każdej polskiej szkoły. Dziecięcym bohaterem zajmującym się „prowadzeniem śledztwa” jest Detektyw Zdrówko, który w pierwszym sezonie składającym się z ośmiu odcinków zajmie się między innymi tematyką napojów energetyzujących i ich wpływem na kondycję fizyczną i psychiczną nieletnich konsumentów.

To ważny moment poprzedzający obowiązywanie nowych regulacji prawnych w zakresie kultury zdrowotnej najmłodszych obywateli. Od 1 stycznia wejdzie zakaz sprzedaży napojów energetyzujące dzieciom i młodzieży do 18 roku życia na terenie jednostek systemu oświaty oraz w automatach.