Kontakt:

Telefon 22 569 99 55

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kierownik:

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zespół Certyfikacji Sprzętu i Badań Nawierzchni Sportowych to scalona w styczniu 2022 komórka powstała z połączenia dwóch Zespołów: Zespołu Certyfikacji oraz Zespołu Badania Sprzętu i Infrastruktury Sportowej.

Zespół zajmuje się równolegle dwoma obszarami działalności: certyfikacją sprzętu sportowego oraz badaniami szeroko pojętych nawierzchni sportowych. Zgodnie z polityką jakości działalność związana z badaniem nawierzchni sportowych nie jest objęta działalnością związaną z certyfikacją wyrobów w celu zachowania maksymalnej obiektywności.

 

 

Certyfikacja Sprzętu

Działalność związana z certyfikacją polega ocenie przez Zespół, jako niezależną stronę, sprzętu sportowego i rekreacyjnego pod kątem zgodności z wymaganiami norm. Wydając certyfikat potwierdzamy zgodność wyrobów z dokumentami normatywnymi. Certyfikacja ma charakter dobrowolny i służy potwierdzeniu najwyższej jakości weryfikowanych wyrobów.

Certyfikacja obejmuje następujące grupy wyrobów: wyposażenie placów zabaw, sprzęt i wyposażenie sportowe.

Nieprzerwanie od 2000 roku działalność związana z certyfikacją objęta jest akredytacją Polskiego centrum Akredytacji (nr akredytacji AC 074).

Certyfikaty wydawane przez IS-PIB posiadają renomę szczególnie wśród producentów sprzętu i wyposażenia dostarczanego do placówek edukacyjnych.

 

 

Badania Nawierzchni Sportowych

Działalność związana z badaniami nawierzchni sportowych to sztandarowe zadanie Zespołu. Od 2016 roku w IS-PIB działa Laboratorium Nawierzchni Sportowych wykonujące badania wszelkiego typu nawierzchni sportowych: sztucznych i naturalnych muraw, nawierzchni lekkoatletycznych, boisk wielofunkcyjnych, sal gimnastycznych, hal sportowych, nawierzchni placów zabaw, kortów tenisowych.

Posiadamy największe w Polsce doświadczenie w badaniu nawierzchni sportowych i rekreacyjnych. Oprócz prowadzenia komercyjnej działalności badawczej prowadzimy szereg prac badawczych i rozwojowych w tym zakresie.

O naszej szerokiej i unikalnej wiedzy świadczy powoływanie pracowników Zespół Certyfikacji Sprzętu i Badań Nawierzchni Sportowych jako ekspertów w poważnych sporach sądowych.

Laboratorium Nawierzchni Sportowych posiada bogate, nowoczesne, cyklicznie wzorcowane i kalibrowane urządzenia badawcze, których mobilność umożliwia badanie nawierzchni na obiektach, a także w laboratorium.

Badania nawierzchni sportowych są nie tylko naszym skrupulatnie realizowanym zadaniem w ramach obowiązków, ale przede wszystkim pasją, którą ciągle rozwijamy wzbogacając swoją wiedzę nie tylko w odniesieniu do samych badań, ale także jako w ujęciu naukowym – teorii materiałów.

Służymy swoją wiedzą jednostkom administracyjnym, wykonawcom obiektów sportowych i rekreacyjnych, producentom nawierzchni oraz ich komponentów, inwestorom.

Staramy się we współpracy z MSiT oraz PZLA wypracowywać jak najlepsze praktyki prowadzące do budowania obiektów, służących społeczeństwu (w aktywnościach rekreacyjnych oraz w sporcie wyczynowym) przez długie lata.

Instytut Sportu jest instytucją uprawnioną do wykonywania badań powykonawczych nawierzchni lekkoatletycznych na obiektach dla których ma być wydane świadectwo PZLA:

https://www.pzla.pl/aktualnosci/9372-instytucje-uprawnione-do-badan-powykonawczych-nawierzchni

Instytut Sportu jest członkiem Komitetu Technicznego nr 2 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (w skrócie PKN)

 

 

Zaplecze badawcze

Urządzenia do oceny wyrobów w procesie certyfikacji:

  • Stanowisko do badania bramek
  • Stanowisko do badania koszy
  • Stanowisko do badania materacy
  • Próbniki do badania zakleszczeń
  • Urządzenie do badania krytycznej wysokości upadku

 

 

Urządzenia do badań nawierzchni sportowych:

  • Zestaw urządzeń badawczych do kompleksowej oceny nawierzchni lekkoatletycznych
  • Zestaw urządzeń badawczych do kompleksowej oceny muraw
  • Urządzenia do badania kortów tenisowych, podłóg sal gimnastycznych
  • Maszyna wytrzymałościowa Zwick klasy I do realizacji badań wytrzymałościowych
  • Pomocnicze urządzenia laboratoryjne: cieplarki, mikroskopy, wagi, zamrażarki itp.