Na koniec 2024 roku chcieliśmy wrócić do jednego ze szkoleń zorganizowanych w siedzibie Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.

„Kobiety w sporcie wyczynowym, zrozumieć fizjologię, wspierać potencjał” – pod takim hasłem pięć prelegentek dotknęło niezmiernie istotnych, ale rzadko poruszanych w debacie sportowej, problemów z jakimi muszą mierzyć się zawodniczki wysokiego wyczynu. Nieprzypadkowa była więc obecność podczas wykładów medalistek olimpijskich Agnieszki Kobus-Zawojskiej i Katarzyny Zilmann, oraz reprezentantki Polski w skoku w dal Magdaleny Bokun.

Pierwszą prelegentką była niedawna zawodniczka trenująca lekkoatletykę Kinga Rębiś pracownica Zakładu Fizjologii IS-PIB, z wystąpieniem: Siła kobiet w sporcie: Wyzwania i możliwości rozwoju”.

Specjalistyczną wiedzą podzieliły się z gośćmi pracowniczki naukowe IS-PIB. Dr hab. Jadwiga Malczewska-Lenczowska poruszyła temat „niedoboru żelaza u kobiet trenujących wyczynowo” z jednoczesną próbą odpowiedzi na pytania o przyczyny, konsekwencje oraz proponowanymi metodami diagnozy i leczenia.

„Sen i regeneracja w sporcie kobiet: Czy zawodniczki śpią wystarczająco dobrze?” – to tytuł wykładu dr Olgi Surały z IS-PIB. „Zespół napięcia przedmiesiączkowego u kobiet trenujących wyczynowo” – taki temat poruszyła dr Dominika Granda, kolejny pracownik naukowy z IS-PIB. Tę tematykę podjęła również dr Maria Szmidt ze SGGW w czasie wykładu pt. „„Uciążliwość, w tym bolesność menstruacji u kobiet trenujących wyczynowo”.

Zachęcony dużym zainteresowaniem i sukcesem szkolenia, IS-PIB zamierza wykorzystać wnioski z prowadzonych w naszej placówce badań na temat fizjologii kobiet w sporcie i przedstawić je w ramach kolejnych warsztatów zawodniczkom, trenerom, działaczom.

Fot. Adam Nurkiewicz