Kontakt: Telefon 22 569 99 43
Kierownik:
- dr n. med. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - specjalista diagnostyki laboratoryjnej
Zespół:
- Renata Kajkowska – diagnosta laboratoryjny
- Małgorzata Pintera – starszy technik analityki medycznej
- Krystyna Wiśniewska – starszy technik analityki medycznej
- Joanna Grochowska – starszy technik analityki medycznej
- Elżbieta Grądzka - starszy technik analityki medycznej
Obszar działalności
Zakład Biochemii (WBI) działa od początku istnienia Instytutu Sportu. Integralną jego część stanowi laboratorium analityki medycznej, w którym wykonuje się analizy z zakresu hematologii, biochemii, endokrynologii i gospodarki elektrolitowej. Dysponujemy analizatorami znanych na całym świecie firm diagnostycznych: ROCHE (Cobas Integra 400, e411), SYSMEX (XN-1000), RADIOMETER (ABL90 Flex Plus), SIEMENS (Clinitek Status). Oznaczenia laboratoryjne wykonujemy z użyciem oryginalnych odczynników i materiałów produkowanych przez w/w firmy.
W celu utrzymania wysokiej wiarygodności i jakości wyników badań laboratorium WBI uczestniczy w Ogólnopolskim Programie Zewnętrznej Oceny Jakości Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej w Łodzi, który jest najważniejszym tego typu ośrodkiem w Polsce. Z programów zewnętrznej oceny jakości korzysta prawie 2000 laboratoriów medycznych w kraju.
Potwierdzeniem kompetencji technicznych i personalnych Zakładu Biochemii jest certyfikat akredytacji laboratorium badawczego na zgodność z normą PN/EN ISO 17025 przyznany przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA) w 2008 roku. W 2020 roku został on przedłużony przez PCA na kolejne 4 lata.
Zakład Biochemii realizuje dwa podstawowe kierunki badań sportowców. Pierwszy z nich to ogólna ocena stanu zdrowia zawodników. Drugim kierunkiem badań jest monitorowanie zachowania się wybranych wskaźników biochemicznych podczas zawodów lub zgrupowań treningowych. Obserwacje te mają na celu ustalenie wpływu stosowanych obciążeń treningowych lub startowych na organizm i układ mięśniowy sportowców, oraz zapobieganie wystąpienia przemęczenia lub przetrenowania.
Laboratorium Zakładu Biochemii dysponuje wysokiej jakości urządzeniami do przeprowadzania badań metodą ELISA (czytniki, system płuczący) oraz wysoko wykwalifikowanym personelem, o wieloletniej praktyce wykonywania oznaczeń tą metodą. Pozwala to uzyskiwać dużą dokładność i wiarygodność wyników badań przy zastosowaniu metody ELISA. Dzięki temu jesteśmy w stanie oznaczać tą metodą szeroki zakres wskaźników, w ramach badań rutynowych lub naukowych, w zależności od zapotrzebowania Klienta.
Mamy wieloletnie doświadczenie w pobieraniu krwi włośniczkowej i wykonywaniu oznaczeń służących optymalizacji procesu treningowego czy ocenie poziomu wytrenowania (np. stężenie mleczanu, aktywność kinazy kreatynowej). Pobrania mogą odbywać się zarówno w warunkach laboratoryjnych jak i polowych. Badania takie mogą uzupełnić o dodatkową, cenną informację testy trenerskie, wykonywane na potrzeby trenerów indywidualnych, klubów sportowych czy związków sportowych.
W Zakładzie wykonywane są także badania osób niezwiązanych ze sportem zawodowym.
W Zakładzie Biochemii są także realizowane tematy naukowe, mające na celu poszerzenie wiedzy z zakresu biochemii sportu oraz opracowanie nowych wskaźników biochemicznych do zastosowania w monitoringu treningu.
INFORMATOR LABORATORYJNY
https://insp.pl/instytut-insp/jednostki-organizacyjne/zaklad-biochemii?contrast=normal#sigProGalleria07acbc587f