Bartłomiej Marszałek, motorowodniak, zawodnik klubu Polonia-Warszawa, już jedenasty raz wykonywał w Instytucie Sportu-PIB szczegółowe badania lekarskie i test wysiłkowy zalecane przez Union Internationale Motonautique (UIM), międzynarodowy organ zarządzający wszystkimi sportami motorowodnymi. Celem badań jest potwierdzenie zarówno sprawności układu krążenia jak i osiągnięcie przez zawodnika minimalnego poziomu zdolności wysiłkowych umożliwiających rywalizację w zawodach Motorowodnej Formuły 1 (F1 H2O). Wyniki tych badań są podstawą do ubiegania się o wydawaną przez UIM superlicencję F1, zezwalającą na start w tej konkurencji sportowej.

W F1 H2O, na torach mających zazwyczaj około 2000 metrów długości, ścigają się łodzie z dwu i półlitrowym silnikiem V6 sięgającym mocą do 400 KM. Łodzie, małe katamarany (Pana Bartka łódź ma 5,1 m) o tunelowym kadłubie, wchodzą w zakręty z prędkością ponad 150 km/h i osiągają maksymalnie 240 km/h na prostych. Największe wrażenie robi przyspieszenie (przyśpieszenie do 100 km/h z wyłączonego silnika zajmuje łodzi Pana Bartka 2 sekundy) i to jak szybko i dynamicznie można zmienić kierunek jazdy - nie mając hamulców praktycznie zawraca się w miejscu. To sprawia, że sport ten pełen wyzwań i ryzyka jest uważany za jeden z najbardziej spektakularnych i ekscytujących na świecie.

Pan Bartek jest pierwszym Polakiem startującym w Formule 1 H2O, czyli najwyższej klasie zawodów motorowodnych - od 2011 roku startował w 52 wyścigach i cztery razy zajął miejsca na podium. Ubiegły rok, swój 12. sezon wyścigów, rozpoczął od spektakularnego, pierwszego w swojej karierze, pole position oraz zwycięstwa w wyścigu na jeziorze Toba w Indonezji, a zakończył na 6 miejscu w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata F1 H2O.

Przed nami kolejny rok startów Pana Bartka w tej najszybszej motorowodnej serii wyścigów na świecie. Już niebawem, w końcu lutego, Pan Bartek wystartuje w wyścigu na Jeziorze Toba, które w ubiegłym roku było miejscem tak szczęśliwym, miejscem największego sukcesu sportowego.

Dla Pana Bartka F1 H2O to pasja i sposób na życie, które kocha. W jednym z wywiadów powiedział „Zapraszam do mojego pięknego świata Motorowodnej Formuły 1. Ja, jako zawodnik, dołożę wszelkich starań, aby dostarczyć widzom dużo satysfakcji i sportowych emocji” Dziękujemy, dziękujemy za zaproszenie! Będziemy trzymać za Pana kciuki podczas startów we wszystkich tegorocznych wyścigach, poniżej terminy rund Motorowodnej Formuły 1 w 2024 roku:

  1. Grand Prix of Indonesia 23-25 lutego, Balige-Lake Toba, Indonesia

  2. Grand Prix of BINH DINH 29-31 marca – Vietnam, Qui Nhon-Bindh Dinh Province, Vietnam

  3. Grand Prix of Italy 14-16 czerwca - Olbia, Italy

  4. Grand Prix of Albania 5-7 lipca - Pogradec, Albania

  5. Grand Prix of China 1 – 20-22 sierpnia - TBC, China

  6. Grand Prix of of China 2 – 27-29 sierpnia - TBC, China

  7. Asia TBA – listopad

  8. Road to Sharjah - Grand Prix of Sharjah grudzień 2024 - Sharjah, U.A.E.