Decyzją Ministra Sportu i Turystyki Pana Sławomira Nitrasa, z dniem 18.06.2024 r., Pan dr Konrad Witek został powołany na stanowisko Dyrektora Instytutu Sportu - Państwowego Instytutu Badawczego. Do tej pory dr Witek pełnił funkcję m.in. zastępcy Dyrektora IS-PIB ds. Badań i Wdrożeń.
Gratulujemy i życzymy sukcesów.
Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy z kolejnym samodzielnym pracownikiem naukowym. Od 13.06 br. tytułem doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu, w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej może pochwalić się pan Dariusz Sitkowski.
Tytuł został przyznany przez Radę Naukową AWF w Krakowie. Serdecznie gratulujemy! I życzymy sukcesów w dalszej pracy naukowej.
Z przyjemnością informujemy, że czasopsimo Biology of Sport zajęło pierwsze miejsce wśród 571 polskich periodyków naukowych ujętych w prestiżowym rankingu SCIMAGOJR. Nasze czasopismo uzyskało najwyższy wskaźnik SJR w Polsce. Wskaźnik ten jest miarą presitżu - uwzględnia zarówno liczbę cytowań otrzymanych przez czasopismo, jak i wskaźniki uznania czasopism, z których pochodzą cytowania.
W rankingu utworzonym na podstawie danych z bazy Scopus, czasopismo znalazło się w międzynarodowej czołówce periodyków we wszystkich obszarach nauki, w których jest notowane, i zostało sklasyifkowane jako Q1. W kategorii Physical Therapy, Sports Therapy and Rehabilitation, czasopismo Biology of Sport znalazło się wiodącej grupie TOP10 na świecie. To dowód na wysoki poziom publikacji oraz ich znaczący wpływ na światową naukę.
Redaktorem naczelnym czasopisma jest dr hab. Piotr Żmijewski. Biology of Sport wydawane jest od 1984 roku w języku anglielskim, publikuje artykuły naukowe w obszarach medycyny, fizjologii i sportu. Autorami publikacji są przede wszystkim członkowie międzynarodowych zespołów badawczych. Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który jest wydawcą czasopisma, udostępnia publikacje nieodpłatnie poprzez stonę interenetową, a także w bazie PubMed, w trybie otwartego dostępu (#OpenAccess).
Bartłomiej Marszałek, motorowodniak, zawodnik klubu Polonia-Warszawa, już jedenasty raz wykonywał w Instytucie Sportu-PIB szczegółowe badania lekarskie i test wysiłkowy zalecane przez Union Internationale Motonautique (UIM), międzynarodowy organ zarządzający wszystkimi sportami motorowodnymi. Celem badań jest potwierdzenie zarówno sprawności układu krążenia jak i osiągnięcie przez zawodnika minimalnego poziomu zdolności wysiłkowych umożliwiających rywalizację w zawodach Motorowodnej Formuły 1 (F1 H2O). Wyniki tych badań są podstawą do ubiegania się o wydawaną przez UIM superlicencję F1, zezwalającą na start w tej konkurencji sportowej.
W F1 H2O, na torach mających zazwyczaj około 2000 metrów długości, ścigają się łodzie z dwu i półlitrowym silnikiem V6 sięgającym mocą do 400 KM. Łodzie, małe katamarany (Pana Bartka łódź ma 5,1 m) o tunelowym kadłubie, wchodzą w zakręty z prędkością ponad 150 km/h i osiągają maksymalnie 240 km/h na prostych. Największe wrażenie robi przyspieszenie (przyśpieszenie do 100 km/h z wyłączonego silnika zajmuje łodzi Pana Bartka 2 sekundy) i to jak szybko i dynamicznie można zmienić kierunek jazdy - nie mając hamulców praktycznie zawraca się w miejscu. To sprawia, że sport ten pełen wyzwań i ryzyka jest uważany za jeden z najbardziej spektakularnych i ekscytujących na świecie.
Pan Bartek jest pierwszym Polakiem startującym w Formule 1 H2O, czyli najwyższej klasie zawodów motorowodnych - od 2011 roku startował w 52 wyścigach i cztery razy zajął miejsca na podium. Ubiegły rok, swój 12. sezon wyścigów, rozpoczął od spektakularnego, pierwszego w swojej karierze, pole position oraz zwycięstwa w wyścigu na jeziorze Toba w Indonezji, a zakończył na 6 miejscu w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata F1 H2O.
Przed nami kolejny rok startów Pana Bartka w tej najszybszej motorowodnej serii wyścigów na świecie. Już niebawem, w końcu lutego, Pan Bartek wystartuje w wyścigu na Jeziorze Toba, które w ubiegłym roku było miejscem tak szczęśliwym, miejscem największego sukcesu sportowego.
Dla Pana Bartka F1 H2O to pasja i sposób na życie, które kocha. W jednym z wywiadów powiedział „Zapraszam do mojego pięknego świata Motorowodnej Formuły 1. Ja, jako zawodnik, dołożę wszelkich starań, aby dostarczyć widzom dużo satysfakcji i sportowych emocji” Dziękujemy, dziękujemy za zaproszenie! Będziemy trzymać za Pana kciuki podczas startów we wszystkich tegorocznych wyścigach, poniżej terminy rund Motorowodnej Formuły 1 w 2024 roku:
-
Grand Prix of Indonesia 23-25 lutego, Balige-Lake Toba, Indonesia
-
Grand Prix of BINH DINH 29-31 marca – Vietnam, Qui Nhon-Bindh Dinh Province, Vietnam
-
Grand Prix of Italy 14-16 czerwca - Olbia, Italy
-
Grand Prix of Albania 5-7 lipca - Pogradec, Albania
-
Grand Prix of China 1 – 20-22 sierpnia - TBC, China
-
Grand Prix of of China 2 – 27-29 sierpnia - TBC, China
-
Asia TBA – listopad
-
Road to Sharjah - Grand Prix of Sharjah grudzień 2024 - Sharjah, U.A.E.
W dniu 23.01.2024 r. w Instytucie Sportu – Państwowym Instytucie Badawczym odbyła się wizyta delegacji ukraińskiego Ministerstwa Młodzieży i Sportu pod przewodnictwem wiceministra Andrija Czesnokowa, któremu towarzyszyli również Borys Kozyr - główny specjalista w Ministerstwie Młodzieży i Sportu Ukrainy oraz Olena Medvedenko - ekspert „U.Sport”.
Spotkanie z ukraińską delegacją odbyło się w ramach realizacji podpisanego w październiku 2022 r. programu współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie kultury fizycznej i sportu na lata 2023-2024. Zapisy programu obejmują współpracę między władzami publicznymi oraz federacjami sportowymi obu państw w obszarze sportu wyczynowego, sportu dla wszystkich, infrastruktury sportowej i walki z dopingiem.
W trakcie wizyty ukraińskiej delegacji, eksperci z tamtejszego Ministerstwa wzięli udział w spotkaniu z ekspertami IS – PIB, w trakcie których omówiono programy realizowane przez Instytut Sportu.
Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy został operatorem ogólnopolskiego programu Sportowe Talenty.
Program Sportowe Talenty jest realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Celem Programu jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów. Fundamentem programu jest koncepcja sprawności fizycznej warunkującej zdrowie (Health Related Fitness), a narzędziem pozwalającym na operacjonalizację działań platforma informatyczna SportoweTalenty.pl - udostępniona nauczycielom w celu wprowadzania i monitorowania wyników pomiarów somatycznych i badań sprawnościowych przeprowadzanych podczas lekcji wychowania fizycznego.
W celu oceny poziomu sprawności uczestników programu zostaną przeprowadzone badania sprawności. Badane będą przejawy szybkościowych, siłowych oraz wytrzymałościowych zdolności motorycznych. Pomiary będą wykonane w wystandaryzowanych próbach sprawności, zgodnie z dostarczonymi instrukcjami (filmy, prezentacje i opisy).
Wyboru prób dokonano uwzględniając kryteria wiarygodności pomiarów (trafności, rzetelności, obiektywności i standardowości) oraz możliwości ich oceny poprzez standaryzację na funkcje średniej i odchylenia standardowego dla populacji ogólnopolskiej (osobno dla obu płci).
W zakres badania rozwoju somatycznego i sprawności fizycznej wejdą:
-
pomiar wysokości ciała
-
pomiar masy ciała
-
bieg 10x5 m – jako pomiar przejawiania się zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych wykorzystujących przemiany beztlenowe-kwasomlekowe.
-
beep–test – 20-sto metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany wg protokołu dla testu Eurofit – jako pomiar zdolności wytrzymałościowych (w biegu).
-
podpór leżąc przodem na przedramionach, plank („deska”) – jako pomiar zdolności siłowo-wytrzymałościowych (całego ciała).
-
skok w dal z miejsca – jako pomiar przejawiania się zdolności siłowo-szybkościowo-koordynacyjnych wykorzystujących przemiany beztlenowe-niekwasomlekowe.
Proponowane badanie będzie realizowane raz w roku. Osoby upoważnione do ewidencji ST, po zrealizowaniu testów będą zobowiązane do wprowadzenia zebranych danych do systemu.
Obecnie trwa rejestracja pierwszych szkół w systemie informatycznym Programu. Do dnia 29 stycznia zostaną rozesłane linki aktywacyjne do wszystkich szkół objętych obowiązkiem realizacji zadania. Wiadomości z linkiem oraz instrukcją zostaną wysłane przez operatora programu na skrzynki mailowe placówek z bazy SIO
Więcej informacji dot. programu znajdą Państwo na stronie internetowej:
www.sportowetalenty.gov.pl
Zapraszamy również do śledzenia profilu programu na portalu Facebook:
www.facebook.com/sportowetalentypl/
Zima to także czas badań obiektowych! Zespół Badań Sprzętu i Infrastruktury zrealizował w ostatnich dniach badania obiektowe na hali LA należącej do Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku, a także boiska ze sztuczną murawą należącego do klubu Radomiak Radom grającego w Ekstraklasie.
Cieszą kolejno powstające kryte obiekty lekkoatletyczne oraz rewitalizacja istniejących. To dowód o troskę użytkowników i odpowiedź na bardzo duże zapotrzebowanie na hale LA. Białostocka przyszkolna hala została poddana tzw retopingowi oraz częściowej wymianie nawierzchni. Uczniowie mają do dyspozycji odświeżoną 4-torową bieżnię prostą, rozbieg do skoku w dal i trójskoku oraz rzutnię do pchnięcia kulą. Potwierdziliśmy badaniami poprawność wykonania obiektu.
Zawodnicy Radomskiego Klubu Sportowego uzyskali możliwość odbywania treningów na sezonowo zadaszonym, pełnowymiarowym boisku ze sztuczną murawą. Do jej wypełnienia użyto granulatu z korka naturalnego zamiast materiału gumowego. Rozwiązanie takie jak najbardziej uzasadnione ponieważ ogranicza stosowanie mikroplastiku. Gra pod tzw. balonem jest zdecydowanie przyjemniejsza, gdy stosuje się naturalne wypełnienie trawy. Eliminuje wystepowanie nieprzyjemnego zapachu, co w warunkach indoor ma bardzo duży wpływ na komfort sportowców. Dodatkowo wypełnienie takie zmniejsza ryzyko obecności wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) w otoczeniu. Zespół potwierdził spełnienie wszystkich istotnych parametrów boiska wyszczególnionych w normie PN-EN 15330-1.
Zawodnikom klubu Radomiak Radom oraz uczniom Zespołu Szkół Rolniczych życzymy wielu sukcesów sportowych.
Zachęcamy do kontaktu w sprawie badań obiektów sportowych: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://insp.pl/aktualnosci-wszystkie/8-aktualnosci#sigProGalleria164554161f
W dniu 15 grudnia 2023 na stanowisko p.o. Dyrektor Instytutu Sportu – PIB został powołany dr Konrad Witek. W naszym Instytucie przez ostatnie lata pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Badań i Wdrożeń.
Nowe obowiązki przejął od dotychczasowego Dyrektora - dr Rafała Kubackiego.
Dr Konrad Witek wziął udział w Konferencji WHO w Genewie na zaproszenie złożone naszemu Instytutowi przez departament WHO zajmujący się działaniami dotyczącymi zapobiegania i reagowania na niewłaściwe zachowania seksualne (Prevention of and Response to Sexual misconduct, WHO PRS Department). W ten sposób doceniono zaangażowanie Instytutu w projekt realizowany z WHO przy współpracy z Państwową Komisją ds. Zapobiegania Wykorzystywaniu Seksualnemu Małoletnich poniżej 15 roku życia (PKDP). Wspomniany projekt pod hasłem "Naszym wspólnym językiem jest sport" to kontynuacja wcześniejszych działań z WHO i Olympic Refuge Foundation w zakresie tworzenia poczucia bezpieczeństwa i wsparcia uczniów dotkniętych skutkami kryzysów i niekorzystnych zdarzeń.
Konferencję otworzył Dyrektor Generalny WHO Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wraz z przedstawicielami 6 innych krajów p. Dyrektor dr Konrad Witek wziął udział w panelu dotyczącym aktywności krajów członkowskich w zapobieganiu i reagowaniu nadużyciom seksualnym. Przedstawił dorobek i działania Instytutu realizowane w ramach współpracy z WHO. Miał okazje również wymienić swoje doświadczenia i poglądy z kluczowymi uczestnikami, takimi jak chociażby Pani dr Gaya Gamhewage, Director, Prevention & Response to Sexual Misconduct w WHO.
Te zagadnienia i relacje z ekspertami z całego świata są dla nas wszystkich niezwykle motywujące. Zwłaszcza w kontekście realizowanych przez Instytut Sportu projektów masowych, takich jak chociażby Szkolny Klub Sportowy, czy Akademia Trenerska.
https://insp.pl/aktualnosci-wszystkie/8-aktualnosci#sigProGalleriae4347fd7f7
8-go listopada 2023 r. odbyło się posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Sportu - PIB w nowym składzie. Wybrany został nowy Przewodniczący, którym został Prof. dr hab. Jerzy Detyna. Dyrektor IS – PIB dr Rafał Kubacki na ręce ustępującego Przewodniczącego prof. Józefa Langforta złożył podziękowania dotychczasowym Członkom Rady Naukowej za owocną i merytoryczną współpracę.
Lista Członków RN w nowym składzie: kadencja 2021-2025
Przewodniczący RN – prof. dr hab. inż. Jerzy Dariusz Detyna
Zastępca Przewodniczącego RN – dr hab. Jadwiga Malczewska-Lenczowska
Sekretarz RN – dr Anna Pastuszak
dr Radosław Dziuba - reprezentant MEiN Łukasiewicz-Łódzki Instytut Technologiczny
dr hab. inż. Marek Iwaniec - Akademia Górniczo-Hutnicza Kraków
dr Piotr Kosiak – Collegium Civitas
dr hab. Mariusz Ptak– Politechnika Wrocławska
dr Katarzyna Siemion – Uniwersytet w Białymstoku
dr Szczepan Wiecha – AWF Warszawa, Filia w Białej Podlaskiej
dr Beata Wolska – AWFiS Gdańsk
IS – dr hab. Andrzej Klusiewicz
IS – dr Helena Mroczkowska
IS – dr Dariusz Turowski
IS – dr Olga Surała
IS – mgr inż. Zbigniew Staniak
https://insp.pl/aktualnosci-wszystkie/8-aktualnosci#sigProGalleriac55838ac5f
Wystawa czasowa „Kazimierz Górski – Trener Legenda”. Instytut Sportu – PIB. 25.10.2023 - 18.11.2023
Już sam tytuł wystawy nie pozostawia niedomówień co do wielkości postaci w historii polskiego sportu. Na 20 planszach, upamiętniony jest dorobek piłkarskiego trenera wszechczasów, którego dokonania nie mają sobie równych. Kazimierz Górski, poprzez swój wyjątkowy warsztat i charyzmę, doprowadził futbolową reprezentację Polski do złotego i srebrnego medalu igrzysk olimpijskich oraz wywalczenia trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w 1974 roku. Oprócz sukcesów reprezentacyjnych, zdobywał mistrzostwa i puchary z prowadzonymi przez siebie klubami greckimi.
Wystawa, prezentowana w Instytucie Sportu – PIB, została przygotowana przez Muzeum Sportu i Turystyki i jest efektem współpracy z Fundacją Kazimierza Górskiego. Jej otwarcia dokonał Dyrektor Instytutu Sportu – PIB, dr Rafał Kubacki. Niezwykle miło było nam gościć Dariusza Górskiego, syna legendarnego Trenera oraz Dyrektora Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Sławomira Majchera, którzy swoją obecnością podkreślili rangę wydarzenia.
Wystawa była wielokrotnie prezentowana w wielu miejscach w Polsce i za granicą.
To dla nas przyjemność i zaszczyt być gospodarzem ekspozycji, opowiadającej o tak ważnej postaci dla historii polskiego sportu. Zapraszamy odwiedzających nas trenerów, sportowców, uczestników szkoleń do jej obejrzenia!
https://insp.pl/aktualnosci-wszystkie/8-aktualnosci#sigProGalleria9a7f9941e2
Otwarcie projektu „Sportowa Przygoda z Detektywem Zdrówko” miało wyjątkowy charakter i odbyło się z udziałem Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka, Dyrektora Instytutu Sportu - PIB Rafała Kubackiego sportowych gwiazd Marii Andrejczyk, Igi Baumgart-Witan oraz wspaniałych zawodników Ilony Zaishliuk, Kuby Stankiewicza, Macieja Serafina, Mariusza Szarawary, Michała Podlaskigo, Kingi Grzyb, Kingi Jakubowsiej, Kacpra Zahorskiego i Krystiana Zagożdzyna.
Jest to akcja edukacyjna programu Szkolny Klub Sportowy, która została przygotowana przez Zespół Projektów i Zakład Fizjologii Żywienia i Dietetyki Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.
Przedsięwzięcie przedstawia tematykę zdrowia i sportu w formie komiksów oraz quizów, które będą pojawiały się cyklicznie. Całość rozpoczynamy od działań informacyjnych o szkodliwości spożywania "energetyków" przez dzieci i młodzież. Z tej okazji Ministerstwo Sportu i Turystyki wydało komiks „Sportowa przygoda z Detektywem Zdrówko”, który trafi do każdej polskiej szkoły. Dziecięcym bohaterem zajmującym się „prowadzeniem śledztwa” jest Detektyw Zdrówko, który w pierwszym sezonie składającym się z ośmiu odcinków zajmie się między innymi tematyką napojów energetyzujących i ich wpływem na kondycję fizyczną i psychiczną nieletnich konsumentów.
To ważny moment poprzedzający obowiązywanie nowych regulacji prawnych w zakresie kultury zdrowotnej najmłodszych obywateli. Od 1 stycznia wejdzie zakaz sprzedaży napojów energetyzujące dzieciom i młodzieży do 18 roku życia na terenie jednostek systemu oświaty oraz w automatach.
https://insp.pl/aktualnosci-wszystkie/8-aktualnosci#sigProGalleriac2358429f4
28 września zakończył się w Zakopanem II Europejski Kongres Sportu i Turystyki. To były pracowite 3 dni dla naszych ekspertów: Dyrektora dr. Rafała Kubackiego, Zastępcy Dyrektora dr. Konrada Witka, Kierownika Zespołu Projektów Sportowych Radosława Sarneckiego oraz Pracowników Zespołu Certyfikacji Sprzętu i Badań Nawierzchni Sportowych, prowadzących stoisko w strefie EXPO.
Po zeszłorocznym sukcesie, Kongres nabrał prestiżowego charakteru. Tegoroczne, niezwykle udane spotkanie zgromadziło w Zakopanem ponad dwustu ekspertów z różnych dziedzin sportu, z kraju i zagranicy.
Obrady zaszczycili swoją obecnością Pan Prezydent, Pan Premier oraz Pan Minister Sportu i Turystyki. Ze względu na udział w wydarzeniu najważniejszych postaci polskiego sportu, Pan Prezydent Andrzej Duda ogłosił ubieganie się Polski o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku, a Pan Premier Mateusz Morawiecki potwierdził organizację Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn w 2027 roku.
Te wyjątkowe wiadomości przełożyły się na wzrost zainteresowania Kongresem i wysoką frekwencję, w tym na panelach z udziałem specjalistów z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego:
Pan dr Rafał Kubacki, podczas dyskusji „Kultura fizyczna, a aktywizacja seniorów na poziomie lokalnym” opowiadał o profilaktyce przeciw urazowej wśród osób starszych, sarkopenii i zespole kruchości.
Pan dr Konrad Witek, w ramach spotykania zatytułowanego „Rola technologii w zapobieganiu i leczeniu kontuzji” opisywał, jak Instytut potrafi łączyć wiedzę diagnostyczną z technologią w planowaniu odpowiednich treningów. W innym panelu pt. „Kwalifikacje w sporcie – na drodze do sukcesu sportowego” opowiedział o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, którego celem jest zbieranie informacji o kwalifikacjach trenerskich, zapewniających odpowiednią jakość prowadzonych przez nich treningów.
Pan Radosław Sarnecki, podczas panelu „Big Data jak projektować i wykorzystywać sportowe bazy danych” dzielił się doświadczeniem i stawiał pytania o to, jak przekonać beneficjentów do korzystania z zasobów baz danych, zgromadzonych na podstawie zrealizowanych i planowanych do realizacji przez IS – PIB projektów sportowych.
To były bardzo owocne dni, które zgromadziły większość znaczących osób świata sportu, biznesu i administracji publicznej. Zaproszona przez organizatorów liczna reprezentacja Instytutu Sportu – PIB jest potwierdzeniem uznania dla wartości pracy naszych zespołów.
https://insp.pl/aktualnosci-wszystkie/8-aktualnosci#sigProGalleriacdf660190c
Tematyka konferencji dotknęła przede wszystkim założeń i organizacji systemu kwalifikacji oraz praktyki funkcjonowania kwalifikacji sektorowych w różnych obszarach rynkowych, także w obszarze sportu. Szczególnie cenne dla uczestników było zapoznanie się z przykładami praktycznymi dzięki którym wywiązała się merytoryczna dyskusja o potencjale wykorzystania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Pojawiły się głosy o przyszłości Systemu i potrzeby szerszej popularyzacji tego rozwiązania, tak aby był on rozpoznawalny w skali całego kraju.
W spotkaniu tym uczestniczyli także pracownicy Instytutu Sportu - PIB, którzy funkcjonują w tym systemie w ramach pełnienia przez Instytutu funkcji podmiotu zewnętrznego zapewnienia jakości w obszarze sportu. Podkreślone zostało to, że służą swoją wiedzą tym związkom sportowym, które pragną uruchomić system certyfikacji oraz biorą udział w pracach zespołu ekspertów przy Ministrze Sportu i Turystyki.
Na zdjęciu (od lewej): Konrad Witek (IS-PIB), Kamil Kamiński (IS-PIB), Karolina Juszkiewicz (IS-PIB), Aleksandra Kauc-Żelichowska (MSiT), Piotr Marek (IS-PIB) i Juliusz Rzewuski
Czasopismo naukowe Biology of Sport ponownie awansuje
W najnowszym wydaniu Journal Citation Reports międzynarodowe czasopismo naukowe Biology of Sport, wydawane przez Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, uzyskało historycznie najwyższe wskaźniki cytowań oraz ponownie poprawiło swoją pozycję, awansując do światowej czołówki.
Wskaźnik Impact Factor wynosi obecnie 5.6 i pozycjonuje czasopismo na siódmym miejscu światowego rankingu w naukach o sporcie. Pod względem wskaźnika Journal Citation Indicator, Biology of Sport zajęło trzecie miejsce wśród 121 czasopism ujętych w prestiżowym zestawieniu.
Z kolei, portal SCImago Journal & Country Rank uplasował czasopismo Instytutu na podium wśród wszystkich sklasyfikowanych polskich czasopism naukowych, niezależnie od dziedziny.
Redakcję prowadzi dr hab. Piotr Żmijewski wspierany międzynarodowym zespołem redakcyjnym. Misją Redakcji jest upowszednianie wyników badań, głównie z obszaru nauk o kulturze fizycznej, z zachowaniem nieodpłatnego dostępu do treści poprzez czasopismo o uznanej pozycji i ogólnoświatowym zasięgu. Publikacje międzynarodowego grona autorów dostępne są w trybie tzw. Open Access poprzez stronę czasopisma oraz amerykańską Narodową Bibliotekę Medycyny (PubMed).
W dniu 14.07.2023r. Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk powołał na stanowisko
Dyrektora Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie dr Rafała Kubackiego -
jednego z najwybitniejszych zawodników w historii polskiego judo, trzykrotnego olimpijczyka i wielokrotnego Mistrza Świata i Polski.
https://insp.pl/aktualnosci-wszystkie/8-aktualnosci#sigProGalleriab0dcc74d77
Z wielką radością i dumą informujemy, że Instytut Sportu - PIB ma kolejnego samodzielnego pracownika naukowego!
Dorota Sadowska, pracownik Zakładu Fizjologii, zatrudniona w Instytucie od 2016 r. początkowo na stanowisku asystenta, później adiunkta, w ubiegłym roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie naukowej Nauki o Kulturze Fizycznej. Od maja tego roku, po uzyskaniu akceptacji Rady Naukowej Instytutu Sportu-PIB, piastuje stanowisko Profesora Instytutu Sportu-PIB.
Jest to wielkie wzmocnienie działalności naukowej Instytutu, a także przykład wsparcia i możliwości, jakie Instytut daje swoim pracownikom naukowym.
Pani dr hab. Doroto Sadowska, prof. IS-PIB, GRATULUJEMY!