BANER NAUKOWY

 

 

Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy stara się brać czynny udział nie tylko w przygotowaniach naszych sportowców do startów w najważniejszych imprezach sportowych, ale także w wymianie wiedzy mogącej wspomagać te przygotowania. 

Z prawdziwą przyjemnością Instytut Sportu - Państwowy Instytutu Badawczy został patronem naukowym III Kongresu Polskiego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł w nadziei, że wspólne działania będą prowadzić do rozwoju badań w zakresie sportu. 

 

Więcej szczegółów dotyczących kongresu można znaleźć na stronie www.kongres.ptmsiw.pl

 

 

 

Lato to idealny czas na rozwijanie swoich pasji!

To moment na rower, rolki, wspinaczkę górską i sporty wodne 😊

W wakacyjnej euforii nie należy zapominać jednak o najważniejszym – naszym bezpieczeństwie.

Kask i odblaski na rowerze to totalny must-have! 😉 Ma być aktywnie, ale też bezpiecznie.

Bierzemy sobie do serca rady Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka 😊

Dbajcie o siebie!!! 

 

 

Razem z Marcinem Korczem i Sebastianem Karasiem mamy dla Was kilka złotych rad, jak dbać o bezpieczeństwo nad wodą!

Jak mówią nasi bohaterowie, woda to radość, zabawa, energia... ale też siła natury!

Dlatego bezpieczeństwo nad nią jest sprawą arcyważną!

Zresztą, zobaczcie sami...

 

 

Więcej informacji i kolejne rady i zasady, które pomogą zadbać o bezpieczeństwo podczas letnich aktywności znajdziecie tu:

https://www.szkolnyklubsportowy.pl/badz-aktywny-badz-bezpieczny

289774573 1878739752331528 2830345264711235652 n
 
Za nami pierwsze półrocze szkoleń w Akademii Trenerskiej.
 
To był czas nauki, wymiany doświadczeń oraz zdobywania nowych umiejętności.
 
Zorganizowaliśmy dla Was 8 szkoleń:
🔵 Trening siły i mocy zawodników wysokiego wyczynu (poziom mistrzowski)
🔵 Współczesne koncepcje treningu siły i mocy - warsztat umiejętności praktycznych
🔵 Zmniejszenie ryzyka naruszania praw człowieka w związku z działalnością sportową
🔵 Aspekty medyczne sportu związane z COVID-19
🔵 Konferencja trenerów szkolenia olimpijskiego i paraolimpijskiego Pekin 2022 Mediolan - Cortina d'Ampezzo 2026
🔵 Koncepcje treningu motoryczności
🔵 Planowanie i interpretowanie badań sportowców z niepełnosprawnościami
🔵 Rozwój kompetencji trenerów egzaminujących kandydatów na instruktora dla sektora sportowego
 
 
Teraz czas przekuć teorię w praktykę i wykorzystać ją w trakcie letnich zawodów i obozów 💪
 
 
A my już czekamy w blokach startowych, aby rozpocząć przygotowania do kolejnych szkoleń, które ruszą tuż po wakacjach😉
 
 

280031203 1200403184096548 7592585443022304473 n

 

Za nami już 5 szkoleń przygotowanych w ramach Akademii Zarządzania Sportem!


To bardzo intensywny czas rozwoju i rozmów z naszymi słuchaczami.

Cieszy nas ogromnie, że mogliśmy wrócić do spotkań na żywo, bo właśnie takie szkolenia przynoszą najlepsze efekty.

 

Co za nami?

 • Tworzenie stron internetowych dla polskich związków sportowych
 • Zamówienia publiczne w kontekście polskich związków sportowych
 • Polski ład - nowe wyzwania dla polskich związków sportowych
 • Kobiety w polskich związkach sportowych – wzmacnianie udziału wysoko wykwalifikowanej kadry, cz. I
 • Marketing sportowy w polskich związkach sportowych - jak skutecznie budować wizerunek sportowca oraz wizerunek związku?
 • Praktyczne zarządzanie operacyjne polskich związków sportowych

 

A co przed nami?

Informacje już wkrótce na https://www.zarzadzaniesportem.org/kalendarz-szkolen

729x308

44 milionów złotych z budżetu państwa na nowe stypendia sportowe Team 100

29 czerwca 2022 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 17 maja 2022 r. w sprawie stypendiów sportowych. Określa ono zasady czterech nowych stypendiów przyznawanych i finansowanych przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Na wsparcie sportowców i trenerów tylko w tym roku zabezpieczamy budżet 44 mln zł. Nowa formuła stypendiów to kontynuacja dotychczasowego Programu Team 100.

 

Zgodnie z nowelizacją Ustawy o sporcie, która weszła w życie 1 stycznia br., Program Team 100 jest kontynuowany bezpośrednio w Ministerstwie Sportu i Turystyki w nowej formule stypendiów. Będą one przyznawane najbardziej uzdolnionym członkom kadry narodowej w wieku 16-17 lat, najbardziej perspektywicznym członkom kadry narodowej w wieku 18-23 lat, zawodnikom znajdującym się w złożonej sytuacji sportowej lub życiowej, która wymaga szczególnego wsparcia oraz trenerom, których praca szkoleniowa jest istotna z punktu widzenia długofalowego i wieloetapowego procesu szkolenia sportowego.

44 mln zł pozwoli na wsparcie stypendialne około 1000 osób

Na wypłatę nowych stypendiów w rezerwie celowej budżetu państwa zabezpieczono kwotę 44 mln zł. Środki te pozwolą na wsparcie ok. 900-1000 osób. Na tę liczbę złoży się co najmniej 250 członków kadry narodowej w wieku 18–23 lata, którym przyznane zostanie stypendium Team 100. Dodatkowo wsparcie uzyska ok. 200-250 członków kadry narodowej w wieku 16–17 lat (Team 100 Junior). Ponadto zakłada się, że łączna liczba zawodników i trenerów, którym z inicjatywy własnej ministra ds. kultury fizycznej, może zostać przyznane stypendium będzie się kształtować na poziomie ok. 400 osób rocznie.

Operatorem wszystkich nowych stypendiów będzie Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy, który dysponuje niezbędną wiedzą ekspercką w tym zakresie, zdobytą w trakcie realizacji czterech edycji Projektu Team 100 / PFN Team 100.

Nowe stypendia sportowe

 • Team 100 Junior
 • Team 100
 • Team 100 Trener
 • Team 100 Stypendium Ministra

Stypendia Team 100 Junior i Team 100

Wiek 16–23 lata to w sporcie wyczynowym newralgiczny moment kariery. Zawodnicy kończą występy w kategorii juniora, rozpoczynając rywalizację wśród młodzieżowców
i seniorów. Wiąże się to z dużym wzrostem obciążeń treningowych i startowych, a także rywalizacją na znacznie wyższym poziomie. To jednocześnie okres wejścia w dorosłość, podejmowania decyzji dotyczących podjęcia wyższej edukacji czy pracy zawodowej. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wielu utalentowanych młodych sportowców przedwcześnie podejmuje decyzje o zakończeniu kariery. Stypendia Team 100 (dla sportowców w wieku 18-23 lata) i Team 100 Junior (dla sportowców w wieku 16-17 lat) pozwolą na przeciwdziałanie temu zjawisku, a także uzupełnią i rozwiną doskonale oceniany przez środowisko sportowe projekt PFN Team100. O stypendia te wnioskować będą mogły polskie związki sportowe oraz Instytut Sportu-Państwowy Instytut Badawczy. Przyznanie tych stypendiów będzie możliwe także z inicjatywy własnej Ministra.

Team 100 Stypendium Ministra

To stypendium przyznawane zawodnikom, którzy znaleźli się w szczególnie złożonej sytuacji sportowej lub życiowej, a którzy chcą kontynuować karierę sportową. Zawodnicy, z myślą o których przygotowana została propozycja stypendium, zmagają się z takimi wypadkami losowymi jak np. długotrwała kontuzja, konflikt z działaczami sportowymi, czy przerwa w karierze ze względu na trudną sytuację osobistą. Minister będzie mógł przyznać stypendium zawodnikowi bez względu na jego wyniki sportowe, biorąc pod uwagę wszystkie te ważne czynniki.

Team 100 Trener

Stypendium to umożliwia dodatkowe wsparcie dla wyróżniających się szkoleniowców. Wynagrodzenia trenerów w Polsce wciąż bywają bardzo niskie, co wymusza na nich trudne decyzje, włącznie z rezygnacją z zawodu. Stypendium przewidziane dla trenerów pozwoli przeciwdziałać temu zjawisku.

Więcej informacji o stypendiach

Na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki znaleźć można podstawę prawną, na mocy której przyznawane będą stypendia, a także także pakiet formularzy ułatwiających właściwe złożenie wniosku. Można je znaleźć w tym miejscu

Informacja oraz grafika pochodzą ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki.

279550813 150391730830815 5891147910056642542 n
 
Minister Poseł Kamil Bortniczuk wziął udział w briefingu prasowym inaugurującym tegoroczną odsłonę Programu Szkolny Klub Sportowy, którego operatorem jest Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy.
 
"Korzystajcie z możliwości jakie daje program i próbujcie swoich sił w nowych dyscyplinach.
Nie opuszczajcie zajęć WF. Aktywność fizyczna może sprawić wiele frajdy" - powiedział minister do uczniów biorących udział w wydarzeniu.
 
Młodzi uczestnicy Programu #SKS mogli sprawdzić swoje umiejętności rywaliuzując między innymi na ergometrach wioślarskich a najlepsi otrzymali nagroidy z rąk Ministra..
Podczas konferencji pojawiły się też gwiazdy polskiego sportu: nasze medalistki olimpijskie w wioślarstwie - Natalia Madaj-Smolińska, Agnieszka Kobus-Zawojska i Magdalena Fularczyk-Kozłowska oraz pierwszy Polak w motorowodnej Formule 1 - Bartłomiej Marszałka, 
 
Podczas spotkania minister Bortniczuk przedstawił też pilotażowy program wyszukiwania talentów sportowych wsród uczniów. Akcja ma być realizowana wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki i wystertuje już we wrześniu na Opolszczyźnie i Lubelszczyźnie.
 

Grant Narodowego Centrum Nauki realizowany przez Instytut Sportu - PIB

W Instytucie Sportu – PIB dobiega końca realizacja projektu badawczego pt. „Wpływ lsuplementacji fosforanem sodu na wydolność aerobową kolarzy w warunkach hipoksji normobarycznej” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu PRELUDIUM 17 (2019/33/N/NZ7/00376). Projekt zaplanowany został na lata 2020 – 2022, a jego budżet wynosił blisko 140 tys. złotych. Kierownikiem projektu jest dr Kamila Płoszczyca, adiunkt w Zakładzie Kinezjologii IS-PIB. Rolę opiekuna naukowego pełni prof. dr hab. Miłosz Czuba. Badania zostały zrealizowane w zlokalizowanym w IS-PIB laboratorium hipoksji normobarycznej, które umożliwia symulację warunków wysokościowych i analizę reakcji organizmu człowieka na niedotlenienie.

Celem projektu była ocena wpływu krótkotrwałej suplementacji fosforanem sodu na wydolność aerobową kolarzy w warunkach hipoksji. W badaniach wzięło udział 24 zawodników, których poddano sześciodniowej suplementacji solami fosforanowymi. Przed i po okresie suplementacji badani wykonali próby wysiłkowe na symulowanej wysokości ~2500 m n.p.m. Ponadto pobrano krew żylną i kapilarną w celu analizy szeregu wskaźników biochemicznych, w tym poziomu 2,3-dwufosfoglicerynianu (2,3-DPG) w erytrocytach. 2,3-DPG wiąże się z hemoglobiną i redukuje jej powinowactwo do tlenu, co skutkuje łatwiejszym oddawaniem tlenu w tkankach. Rezultaty wcześniejszych badań prowadzonych w warunkach normalnej dostępności tlenu wskazywały, że suplementacja fosforanem sodu może wpływać na wzrost poziomu 2,3-DPG i prowadzić do poprawy wydolności fizycznej. Podjęte w IS-PIB badania miały na celu określenie czy zastosowanie soli fosforanowych może poprawić możliwości wysiłkowe w warunkach niedotlenienia, co byłoby korzystne dla sportowców wyczynowych startujących w zawodów rozgrywanych na wysokości, a także dla turystów oraz osób rekreacyjnie uprawiających sport na terenach górskich.

Efektem projektu badawczego są publikacje naukowe, które ukazały się w prestiżowych czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym, takich jak Nutrients i Frontiers in Physiology. Rezultaty badań przedstawione zostały również podczas międzynarodowych konferencji naukowych: „The 26th Annual Congress of the European College of Sport Science” oraz “The International E-Conference on Nutrition and Food Science”.

Przeprowadzone badania ujawniły, że krótkotrwała suplementacja fosforanem sodu prowadzi do obniżenia częstości skurczów serca i wzrostu objętości wyrzutowej serca podczas wysiłku o niskiej i umiarkowanej intensywności, co sprzyja poprawie wydajności mięśnia sercowego w środowisku hipoksji. Wyniki te sugerują, że fosforan sodu powinien być rozważany jako środek ergogeniczny podczas długotrwałych wysiłków wytrzymałościowych realizowanych na wysokości (np. podczas wyścigów ultra). Rezultaty wskazują także, że u części sportowców po zastosowaniu fosforanu sodu można spodziewać się kilkuprocentowej poprawy maksymalnego poboru tlenu w warunkach hipoksji i wzrostu poziomu progu mleczanowego. Korzyści te w większym stopniu dotyczą zawodników o mniejszej adaptacji treningowej. Co istotne dla zdrowia sportowców, badania potwierdziły, że sześciodniowa suplementacja solami fosforanowymi w dawce 50 mg na kilogram beztłuszczowej masy ciała na dobę, nie powoduje zaburzeń równowagi wapniowo-fosforanowej organizmu.

 

Osoby zainteresowane szczegółowymi wynikami badań zapraszamy do zapoznania się z treścią publikacji naukowych powstałych w ramach realizowanego projektu badawczego:

https://doi.org/10.3390/nu13103556

https://doi.org/10.3390/nu14020236

https://doi.org/10.3389/fphys.2021.670977

 

 

 

Program SKS startuje już po raz szósty!
 
W 2022 r. na poziomie krajowym za koordynację programu odpowiada Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy, na poziomie wojewódzkim program pozostaje pod opieką tych samych operatorów.
 
Więcej szczegółów znajdziecie na naszej stronie https://www.szkolnyklubsportowy.pl/
 
 
Do zobaczenia na zajęciach!
 
sks

Z przyjemnością informujemy, że rusza 5️⃣ edycja Akademii Zarządzania Sportem.

 
Już 30 marca 2022 r. odbędzie się pierwsze w tym roku szkolenie online ➡️ RODO - praktyczne rozwiązania dla polskich związków sportowych 
 
Szczegóły kolejnych szkoleń już wkrótce.
 
Po więcej informacji zapraszamy na https://www.zarzadzaniesportem.org/
 
 
 
Akademia Zarządzania Sportem

Rozpoczynamy kolejny rok szkoleniowy w Akademii Trenerskiej!

Ale najpierw krótkie podsumowanie działań w 2021r.
 
To był rok pełen zaskakujących wyzwań, zmieniających się okoliczności i zdobywania wiedzy w nowych obszarach.
W ramach Akademii Trenerskiej odbyły się:
2️⃣4️⃣ szkolenia‼️
Wzięło w nich udział:
2️⃣2️⃣4️⃣6️⃣ uczestników‼️
Poświęciliśmy na to:
1️⃣7️⃣3️⃣ godziny zajęć‼️
 
18.03.2022 r. wystartował pierwszy wykład online w ramach tematu "Trening siły i mocy zawodników wysokiego wyczynu".
Przygotowujemy harmonogram szkoleń na rok 2022, więc bądźcie z nami w kontakcie i czekajcie na zapisy na kolejne edycje Akademii Trenerskiej.
 
Więcej szczegółów: www.akademiatrenerska.pl
 
w zakładce Szkolenia AT
Dziękujemy za zaufanie!
 
Akademia Trenerska
2021 rok był dla nas wyjątkowo pracowity i inspirujący!
 
Nowe wyzwania i zmieniające się otoczenie motywowały nas do poszukiwania możliwości rozwoju w nowych okolicznościach, dzielenia się wiedzą i wdrażania skutecznych rozwiązań.
Dziś zapraszamy Was do krótkiego podsumowania 4️⃣ edycji Akademia Zarządzania Sportem!
 
A już wkrótce podzielimy się z Wami pomysłami na 2022 rok!
 
akademia Zarządzania
akademia zarządzania 2
Za nami rok wytężonej pracy i wyzwań w nowych okolicznościach.
 
A tak wygląda nasza praca w 2021r. w krótkim podsumowaniu.
 
Podsumowanie IS PIB
 
 

Zapraszamy na stronę internetową www.projektorlik.pl. Strona jest dedykowana projektowi Lokalny Animator Sportu. Tuż po nadchodzącym weekendzie będą tam publikowane m.in. informacje dotyczące rekrutacji do projektu.

 

 

las final v3 01

min fb

 

Zespół do spraw oceny ryzyka zdrowotnego polskich sportowców w związku ze światową pandemią koronawirusa powołany przy Instytucie Sportu – PIB oraz Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej, zgodnie z rekomendacją Minister Sportu,  Instytut Sportu – PIB zawiesza do końca marca br. wszystkie badania diagnostyczne zawodników.

O przyszłości zawodu trenera podczas pierwszego międzynarodowego wydarzenia projektu CoachForce21 w Atenach

 

W dniu 14 lutego 2020 r. w Atenach odbędzie się pierwsze międzynarodowe wydarzenie Projektu CoachForce21, którego tematem będzie „Przyszłość zawodu trenera – trenerzy w 21 wieku”.

CoachForce21 to projekt współfinansowany z grantu Erasmus + Sport, zrzeszający 9 organizacji UE, w tym IS-PIB. W ramach projektu prowadzone są badania i wypracowywane narzędzia w celu promowania, wzmacniania reprezentacji, wpływu i roli trenerów w społeczeństwie i w środowisku sportowym.

Głównymi organizatorami wydarzenia w Atenach są: Uniwersytet Leeds Beckett (Wielka Brytania), ICCE i Helleńskie Stowarzyszenie Trenerów POPA (Grecja). Udział wezmą też pozostali partnerzy CoachForce21: Czeski Komitet Olimpijski, Węgierski Związek Trenerów, Trainerakademie w Kolonii (Niemcy), Portugalska Konfederacja Trenerów Sportowych, Fińskie Stowarzyszenie Trenerów Zawodowych oraz Instytut Sportu-PIB.

 Do udziału w tym ważnym wydarzeniu są zaproszeni również przedstawiciele innych organizacji, w tym: Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Komisji Europejskiej, WADA, ASOIF (Stowarzyszenie Międzynarodowych Federacji Olimpiad Letnich), krajowych i międzynarodowych federacji sportowych, instytucji szkolnictwa wyższego, Europejskich stowarzyszeń trenerów, krajowych stowarzyszeń trenerów, rządowych organizacji sportowych oraz przedstawicieli innych powiązanych projektów w ramach Erasmus +.

Uznani prelegenci zabiorą głos w sprawach związanych z zawodem trenera. Zaprezentowane zostaną również ostatnie wyniki badań projektu CF21: dotyczących statusu zawodu trenera w aspekcie demograficznym, strukturalnym i organizacyjnym oraz dotyczących funkcjonowania stowarzyszeń trenerskich, ich roli i wpływu w środowisku sportowym.

 W celu zapytania o możliwość udziału w wydarzeniu i zarejestrowania się należy skontaktować się z Karen Livingstone (pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) Więcej o wydarzeniu (program) i samym projekcie można znaleźć na stronie www.coachforce.eu

EOSE

Grande Rue des Feuillants

69001 Lyon

FRANCE

www.eose.org

 

Contact :

ESSA-Sport Project

Mr Aurélien Favre

Executive Director

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Instytut Sportu-PIB

Ul. Trylogii 2/16

01-982 Warszawa

www.insp.waw.pl
  

.

 

ESSA –Sport

Raport krajowy - Innowacyjny projekt dla sektora sportowego

 

The European Observatoire of Sport and Employment (EOSE) oraz Instytut Sportu – PIB, ma przyjemność poinformować o raporcie z międzynarodowego projektu zatwierdzonego przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus +.

Oddajemy do Państwa rąk angielską wersję raportu z projektu pt. „Europejski Sojusz na Rzecz Umiejętności w Sektorze Sportowym”, który wspólnie z państwami Unii Europejskiej realizowany był przez kolejne 3 lata.

Projekt miał na celu zaangażowanie całego sektora sportowego, zarówno na szczeblu krajowym jak i unijnym, aby stworzyć strategię dla zwiększania zatrudnienia i określenia wymaganych umiejętności dla pracowników sektora sportowego. Raport oferuje przedstawicielom sektora sportowego wyjątkową okazję do budowania wiedzyi na rzecz jakości i stwarza okazję do konsultacji w celu identyfikacji rzeczywistych trendów i wyzwań stojących przed sektorem. Stwarza szansę na podjęcie analizy rynku pracy i jego potrzeb w zakresie umiejętności zatrudnianych pracowników.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w ten projekt, tym, którzy wypełniali ankietę, analizowali, spotykali się na konsultacjach. W szczególności chcemy podziękować przewodniczącej Rady, Pani Jolanta Żyśko (Szkoła Główna Turystyki i Rekreacji w Warszawie), oraz koordynatorowi projektu Panu Piotrowi Markowi (Instytut Sportu – PIB).

Strona projektu: www.essa-sport.eu

Logo

The ESSA-Sport project has been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.

TRZECH KANDYDATÓW DO RADY NAUKOWEJ

OGŁOSZENIE LISTY KANDYDATÓW

W WYBORACH DO RADY NAUKOWEJ INSTYTUTU SPORTU-PIB

Lista ułożona wg. kolejności alfabetycznej.

 1. Orysiak Joanna,
 2. Sitkowski Dariusz,
 3. Turowski Dariusz.

Biology of Sport wsparte kolejnym grantem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Logo MNiSzW

W konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wniosek opracowany przez Instytut Sportu – Państwowy Instytut został pozytywnie oceniony i zakwalifikowany do realizacji. Instytut Sportu wykona zadanie, który umożliwi przeprowadzenie całości procesu redakcyjnego poprzez system elektroniczny.

Biology of Sport publikuje anglojęzyczne artykuły naukowe z obszaru nauk o sporcie i nauk o zdrowiu. Pracami redakcyjnymi kieruje dr Piotr Żmijewski. W ostatnich latach, czasopismo stało się ważnym i rozpoznawalnym periodykiem naukowym na świecie, a digitalizowane publikacje uznanych naukowców upowszechniane są przez kluczowe bazy naukowe on-line. Z redakcją współpracuje międzynarodowe grono redaktorów tematycznych oraz ponad 200 recenzentów z kilkudziesięciu krajów.

„Implementacja narzędzia elektronicznego do zarządzania procesem redakcyjnym i wydawniczym oraz digitalizacji i zapewniania otwartego dostępu poprzez Internet w anglojęzycznym czasopiśmie Biology of Sport” – zadanie finansowane w ramach umowy 670/P-DUN/2019 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Strona czasopisma znajduje się pod adresem: https://www.termedia.pl/Journal/Biology_of_Sport-78

Wydawnictwo Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego awansowało na podium!

W najnowszym rankingu przeprowadzonym przez Scimago Lab czasopismo Biology of Sport wydawane przez Instytut uzyskało trzeci wynik wśród 372 notowanych polskich wydawnictw.

Ranking powstaje w oparciu o wskaźnik SJR wyznaczany na podstawie bazy Scopus. i uwzględnia fakt, że na wartość cytowań czasopisma bezpośredni wpływ mają dziedzina wiedzy, w której czasopismo funkcjonuje oraz jakość i reputacja czasopisma cytującego.

Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy kontynuuje wydawanie periodyku od 1984 roku, utworzył międzynarodowy zespół redaktorów pod kierunkiem dra Piotra Żmijewskiego i pozyskał grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rozwój czasopisma. Czasopismo zostało wsparte ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę (umowa 690/P-DUN/2018) w celu realizacji zadań związanych z korektą językową i digitalizacją treści oraz zapewnieniem otwartego dostępu.

Dr Piotr Żmijewski: wyniki oceny czasopisma są dla nas satysfakcjonujące, ale też mobilizują do dalszej pracy ukierunkowanej na poprawę procesów redakcyjnych i wydawniczych oraz upowszechnianie wyników badań naukowych i stabilizację pozycji wydawnictwa. W realizacji misji czasopisma ważny udział mają nasi partnerzy naukowi z kraju i z zagranicy oraz liczne grono recenzentów – z redakcją współpracuje ponad 200 naukowców z całego świata. Dziękuję kierownictwu Instytutu Sportu oraz wszystkim sympatykom czasopisma i pasjonatom nauki za wsparcie Redakcji.

Zespół redakcyjny uzupełniają:

Ildus I. Ahmetov (Liverpool John Moores University), Karim Chamari (Aspetar, Qatar Orthopaedic and Sports Medicine Hospital), Blair Crewther (Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy), Johnny Padulo (University “e-Campus” Novedrate (CO) Italy), Agnieszka Zembroń-Łacny (Uniwestystet Zielonogórski, Poland), Daniele Conte (Lithuanian Sports University).

Instytut Sportu realizuje przede wszystkim badania o wysokim stopniu wdrożeniowym w obszarze sportu. Zapewnia naukowe wsparcie procesu przygotowań do igrzysk olimpijskich oraz innych ważnych imprez sportowych. Jest operatorem programów powszechnej aktywności fizycznej. W procesie realizacji badań, Instytut zapewnia także upowszechnianie wyników badań.

Link do rankingu: https://www.scimagojr.com/journalrank.php?country=PL

Link do treści czasopisma: https://www.termedia.pl/Journal/Biology_of_Sport-78